Понад 13 мільйонів гривень були викинуті на вітер під час нинішньої кампанії Зовнішнього незалежного оцінювання. Цю вражаючу цифру оприлюднила на вчорашній прес–конференції Ольга Айвазовська, голова правління мережі ОПОРА, що здійснювала громадське спостереження за процесом тестування. Таких втрат країна зазнала через те, що новопризначене Міністерство освіти в останній момент змінило правила вступу до ВНЗ. Зокрема, дозволило вступати до вишів за старими сертифікатами. Відтак багато абітурієнтів, які закінчили школу в минулі роки, просто не з’явилися на ЗНО. Але ж тестові завдання для них були віддруковані! Якщо врахувати, що тестування однієї особи з конкретного предмета коштує державній казні 65 гривень, а кожен зареєструвався на тести щонайменше з трьох дисциплін, то й маємо такі мільйонні втрати. «Наприклад, на тести з української мови не з’явилося 12 відсотків абітурієнтів, — каже Ольга Айвазовська. — Це вдвічі більше, ніж торік! А на тестування з хімії не прийшло майже 22% учасників! Вважаю, що доцільно було б перекласти матеріальне відшкодування за втрачені кошти на тих абітурієнтів, які проігнорували тестування без поважної причини». Адже ці гроші можна було використати раціональніше, наприклад, на транспорт для доставки випускників із віддалених районів, на рекламні ролики щодо процедури проведення ЗНО. Бо деякі абітурієнти, приміром, приїхали на тестування без сертифікатів і через це не були допущені до тестів.
Не обійшлося й без інших порушень та конфліктних ситуацій. Цьогоріч абітурієнти значно активніше ніж торік намагалися скористатися шпаргалками та мобільними телефонами, зазначає пані Айвазовська. Ними випускники намагалися скористатися в туалетах, а підручники ховали навіть у сміттєвих кошиках та за зливними бачками. Роботи спійманих на «гарячому» було анульовано. Також було зафіксовано спроби винести тестові завдання з аудиторій та скласти ЗНО за іншого учасника.
У цілому ж спостерігачі, які перебували на пунктах тестувань, зазначають, що незалежне оцінювання цьогоріч пройшло на досить високому рівні. «Ми вважаємо, що це дійсно вражаючий результат з огляду на те, що тести в масштабі країни проводяться всього третій рік поспіль», — підсумовує Наталя Линник, керівник проектів Комітету виборців України.