Позавчора Служба безпеки затримала колишнього голову Державної митної служби 43–річного Анатолія Макаренка як підозрюваного в рамках розслідування кримінальної справи щодо нанесення збитків державі Україна за результатами розгляду позову «РосУкрЕнерго» в Стокгольмському арбітражі. Поки що відомого митника затримано на три доби, тож сьогодні Печерський райсуд столиці має розглянути питання про обрання пану Макаренку запобіжного заходу. Зрозуміло, що СБУ наполягатиме на арешті затриманого на час досудового слідства, натомість екс–Прем’єрка Юлія Тимошенко каже, що її команда «за допомогою кращих правозахисників та адвокатів захищатиме колишнього керманича митниці від свавілля діючої влади». Отож першим завданням для адвокатів на сьогодні є підписка про невиїзд для Макаренка та звільнення під заставу. Раніше на підписку про невиїзд у ході розслідування цієї справи було взято екс–першого заступника глави НАК «Нафтогаз України» Ігоря Діденка.
Нагадаємо, що Анатолій Макаренко очолював Держмитслужбу з січня 2009–го по березень 2010–го й на цій посаді став наступником Валерія Хорошковського, який на той час став першим заступником голови СБУ, а нині є керманичем вітчизняної спецслужби. Вже на перші місяці каденції Макаренка припало скандальне розмитнення газу «РосУкрЕнерго», вилученого Україною у рамках договору переуступки з «Газпромом». На початку березня 2009 року головними ньюсмейкерами країни були «Нафтогаз» та митниця, з одного боку, та Служба безпеки — з іншого. Слідчі СБУ тоді порушили кримінальні справи за фактом заволодіння чужим майном посадовцями «Нафтогазу» та за фактом контрабанди газу, бійці «Альфи» ледь не штурмом брали будівлю НАК та затримали одного з керманичів Енергетичної регіональної митниці Тараса Шепітька. Але ці справи призупинила Феміда, уряд Тимошенко нагородив затриманих СБУ «героїв» — митника та бухгалтерку, а тодішнього першого заступника голови СБУ Хорошковського навіть обшукали митники в аеропорту «Бориспіль». Мовляв, нардеп від БЮТ Володимир Пилипенко повідомив, що Хорошковський може перевозити наркотики, зброю тощо...
Отож нинішнє затримання екс–керманича ДМСУ Макаренка оперативниками СБУ дає екс–заступнику СБУ, нардепу від БЮТ Андрію Кожем’якіну підстави говорити про політичну «вендету» від Хорошковського. Мовляв, СБУ перетворилося на репресивний механізм. Але не все так просто: попереднє керівництво СБУ також стояло на позиції, що спірні 11 млрд. кубометрів газу забрали у «РосУкрЕнерго» з низкою порушень законодавства та внаслідок зловживань окремих посадовців, про що рік тому неодноразово повідомляла «УМ».
«Тоді СБУ не вдалося провести виїмку документів в уряді, Держмитслужбі й «Нафтогазі» щодо розмитненого газу, — зазначив один із колишніх посадовців центрального апарату СБУ на правах анонімності. — Зараз із цим проблем немає. Водночас не думаю, що пан Макаренко сяде на лаву підсудних. Він є лише виконавцем, його тоді просто використали, тому вважаю, що нині слідство потребує його свідчень щодо тих, хто давав йому незаконні вказівки».
Не дивно, що на затримання Макаренка одразу відреагувала екс–Прем’єр–міністр Юлія Тимошенко, на думку якої, цей арешт має винятково політичні мотиви. «Людину, яка обіймала посаду офіцера вищого рангу, кинули за ґрати за те, що він захищав державні інтереси, за те, що він усіма своїми діями забезпечив для України розмитнення природного газу, який у кризу дав можливість утримати ціни на гарячу воду, на газ для населення, а також дати помірковану ціну для промисловості», — обурюється леді Ю., яка учора оприлюднила угоду купівлі–продажу 11 мільярдів кубометрів газу за січень 2009 року.
Лідерка БЮТ також не розуміє, на якій підставі пред’являють претензії екс–голові Держмитслужби, оскільки ще 16 березня 2009 року Шевченківський райсуд Києва встановив, що митники діяли законно при розмитненні газу.