Ви помітили дивну прикмету: якщо в уряді кажуть, що в країні все добре, чекай якоїсь халепи. Саме тому чомусь не надто віриться в оптимізм міністра фінансів Федора Ярошенка, який запевняє, «що наша гривня має стабільний курс. Мінфін наполегливо працює з Нацбанком, і вживаються заходи для того, щоб не було сплесків і коливань валютного курсу».
Та чому ж «стабільної гривні» в кишенях українців дедалі меншає? Як дізналася «УМ» зі своїх джерел, станом на 1 червня заборгованість із зарплат у країні сягнула 4,5 мільярда гривень. Скажімо, київським лікарям уперше за багато років не виплатили до Дня медика традиційну премію в розмірі посадового окладу. Кажуть, столична казна порожня. Та й державний бюджет не може нічим утішити у травні: він отримав усього 40% запланованих надходжень. А очікувані надходження від митниці склали лише 32%!
Уряд Азарова дуже сподівається, що грошей, аби залатати бюджетну дірку, йому дасть Міжнародний валютний фонд. «По перших зустрічах, які відбулися (з місією МВФ), можна сказати, що, в принципі, місія налаштована досить конструктивно на співпрацю з Україною», — впевнений у хороших шансах щодо отримання кредиту від МВФ заступник міністра фінансів Андрій Кравець.
Натомість екс–міністр фінансів Віктор Пинзеник налаштований не так оптимістично. Він вважає, що Україна найближчим часом не отримає кредиту МВФ і її чекає чергова хвиля кризи. «Кредит МВФ, який отримала Україна при уряді Тимошенко, був наданий не для порятунку економіки України, а для підтримання комерційних банків з європейським капіталом. Оскільки криза, що виникла у фінансово–кредитній сфері в Україні, могла б спричинити суттєвий підрив даного сегменту в Європі. Тобто МВФ «рятував» не Україну, а країни Европейського Союзу», — сказав Віктор Пинзеник на відкритій лекції у Школі бізнесу КІБІТ. Але сьогодні ситуація змінилася — Європа стала незалежною від кризових явищ в Україні. «У самому Євросоюзі визріли власні фінансово–економічні проблеми, а відтак і кредитування України — не є першочерговим завданням», — пояснює Пинзеник.
Як відомо, МВФ передумовою надання кредиту вимагає проведення радикальних економічних реформ. Але вони нинішньому уряду не вигідні з огляду на майбутні вибори. Залишається або скасувати їх і рятувати країну радикальними реформами, або вмикати друкарський станок і йти на вибори. А це може добряче підірвати здоров’я поки стабільної гривні.
У цій ситуації віце–прем’єр Тігіпко, відповідальний за реформи, розмірковує, за нашими даними, про власну «своєчасну» відставку.