Візит президента Росії Дмитра Медведєва до США відбувається на тлі внутрішнього скандалу в цій країні. До Вашингтона з Кабула терміново відкликано командувача американського угруповання та Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані Стенлі Маккрістала. Учора Барак Обама мав із ним зустріч віч–на–віч, після якої збирався ухвалити рішення щодо подальшої долі генерала. За даними джерел у Білому домі, президент дуже лютий і сповнений рішучості відправити Маккрістала у відставку, але, як справжній демократ, вирішив не робити цього, доки не поговорить із командувачем американського контингенту особисто. Втім, як повідомляє Сі–Ен–Ен, генерал і сам був готовий подати главі держави «відставний» рапорт, бо ж не на жарт проштрафився.
Блискуча військова кар’єра Маккрістала опинилася під загрозою через інтерв’ю, яке він дав журналу «Роллінг стоун». Насправді журнал надійде у продаж тільки завтра, але про зміст статті під заголовком «Нестримний генерал» (The Runaway General), який можна перекласти з англійської також як «Генерал–дезертир», стало відомо ще до публікації. У матеріалі наведено не вельми толерантні висловлювання високопоставленого військового на адресу Барака Обами, віце–президента Джо Байдена та радника з питань національної безпеки Джеймса Джонса, якого генерал назвав «клоуном, що застряг у 1985 році». Перепало й спеціальному посланнику США в Пакистані та Афганістані Річардові Холбруку. Та найбільше неприємних слів було сказано на адресу посла США в Афганістані Карла Айкенберрі, якого Маккрістал назвав «зрадником», бо той, мовляв, не підтримав його під час дебатів у Білому домі щодо відрядження до Афганістану додаткових американських військ.
Щойно інформація про зміст інтерв’ю з’явилася у пресі, Маккрістал приніс вибачення за свою надмірну щирість. «Це була оціночна помилка, якої я не мав права припускатися, — зізнався командувач. — Честь і професіоналізм завжди були для мене засадничими цінностями, але в цій статті я зрадив їх».
Помічник генерала Дункан Бутбі, який організував йому зустріч із журналістом «Роллінг стоун», уже звільнився з посади. А поки в Білому домі вирішували, чи приймати відставку самого Маккрістала, за нього заступився президент Афганістану Хамід Карзай. Назвавши генерала «найкращим командувачем, який чудово розуміє афганський народ і афганську культуру», Карзай заявив про його повну підтримку і висловив сподівання, що Барак Обама не поспішатиме з рішенням.
Підтримали «нестримного генерала» і в НАТО. Як заявив представник Північноатлантичного Альянсу Джеймс Аппатурай, стаття «справді невдала», проте генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен «повністю довіряє генералу Маккрісталу і його стратегії».
Як зазначає Бі–Бі–Сі, незалежно від того, прийме президент відставку Стенлі Маккрістала чи ні, вся ця ситуація свідчить про те, що розкол між військовими і чиновниками у США стає дедалі глибшим. А в середовищі талібів тим часом тішаться, називаючи висловлювання генерала Маккрістала «початком політичної поразки США в Афганістані».