Учора Киргизстан готувався до нових заворушень: віце–прем’єр тимчасового уряду Омурбек Текебаєв заявив, що, за його даними, «деструктивні сили» призначили на 22 червня черговий державний переворот. «Ми знаємо, хто вони, але не можемо їх ув’язнити, тому що вони поки що кажуть про мирні протести, хоча їхні задуми нам відомі», — запевнив урядовець, попередивши, що «будь–який великий конфлікт» Киргизії може перерости в центральноазіатську війну. Тому «дуже важливо провести референдум і легалізувати владу в Киргизії».
Загальнодержавний референдум, покликаний схвалити нову конституцію і підтвердити повноваження тимчасового уряду, який прийшов до влади після державного перевороту 7 квітня, призначено на 27 червня. Попри те, що ситуація на півдні Киргизстану, де внаслідок штучно спровокованих етнічних сутичок між киргизами та узбеками загинули сотні людей, досі залишається вкрай напруженою, влада вирішила не відкладати референдум.
«Наші опоненти під маскою демократів заявляють про неможливість проведення плебісциту, тому що мільйони людей не мають можливості голосувати. Але вони повинні зрозуміти свою відповідальність у вирішенні ситуації, що склалася, й активно брати участь у референдумі», — наголосив Текебаєв. Окрім того, віце–прем’єр повідомив, що «якщо раніше в конфлікті була зацікавлена тільки одна сторона — клан Бакієвих (родину й соратників скинутого президента Курманбека Бакієва. — Ред.), то зараз можуть з’явитися й інші гравці, які побачили слабке місце в Центральній Азії».
Аби показати, що нове керівництво країни спроможне втримати ситуацію під контролем, представники влади поширюють «позитивні» повідомлення. У понеділок перший заступник голови Служби нацбезпеки Киргизстану, комендант Джалал–Абадської області Кубат Байболов заявив, що у постраждалий від міжетнічних сутичок Джалал–Абад повернулося вже близько 10 тисяч узбецьких біженців. Нагадаємо, коли потік утікачів з Ошської та Джалал–Абадської областей Киргизії перевищив 50 тисяч, Узбекистан був змушений закрити для них кордон.
Водночас у Службі національної безпеки не відкидають, що масові заворушення за «Ошським сценарієм» можуть повторитися у столиці Киргизії Бішкеку.