«Що там у світі робиться?» — «Стабільності немає». Попри те, що цьому діалогу з кінофільму «Москва сльозам не вірить» уже більше тридцяти років, актуальності він не втрачає. Щоправда, є на нашій планеті куточки, які постійна світова нестабільність оминає. Мир і спокій панує у країнах Скандинавії, Швейцарії, Ірландії та взагалі переважній частині Західної Європи, Новій Зеландії, Австралії, Канаді, Японії та навіть Чилі. Ці країни посіли найнижчі місця у цьогорічному рейтингу нестабільності, який учора було опубліковано на сайті американського журналу Foreign Policy («Зовнішня політика»). Щороку це видання спільно з Фондом миру (The Fund for Peace) проводить масштабне дослідження, за результатами якого укладає так званий Failed States Index (індекс держав–невдах). Що вище місце в цьому списку — то більш нестабільною й небезпечною для своїх громадян та іноземних туристів є країна. Ситуацію в державах оцінюють за 12 показниками (як–то стан економіки, дотримання прав людини, залежність від інших держав, кількість біженців тощо).
Ганебну першість у цьому списку вже третій рік поспіль утримує Сомалі, де триває громадянська війна, а в територіальних водах господарюють пірати. Друга сходинка цього року дісталася Чаду — ця африканська країна, якій експерти прогнозують швидкий державний колапс, «відіпхнула» на четверту позицію минулорічного «срібного призера» — Зімбабве. Замикає трійку перших–останніх країн світу Судан, де також постійно тривають воєнні дії, а президентом є Омар аль–Башир, якого оголошено в міжнародний розшук за звинуваченнями в геноциді.
Також до першої десятки увійшли Демократична Республіка Конго, Афганістан, Ірак, Центрально–Африканська Республіка, Гвінея та Пакистан.
Серед колишніх республік СРСР найгірші показники виявилися в Узбекистану, Грузії й Таджикистану — вони посіли, відповідно, 36–те, 37–ме і 38–ме місця. Киргизія, де ситуація залишається вкрай напруженою, може похвалитися більш «стабільною» 45–ю сходинкою. Молдова — 58–ма.
Значно покращила свої позиції порівняно з минулим роком Росія, перемістившись із 71–го місця одразу на 80–те. Білорусь — 82–га.
Що ж до України, то наша стабільність в очах міжнародних експертів незначно похитнулася — зі 110–го місця Україну пересунули на 109–те. Для порівняння: Південно–Африканська Республіка, де зараз відбувається чемпіонат світу з футболу, — 116–та.
Загалом до рейтингу нестабільності зразка 2010 року увійшло 177 країн.
ДО РЕЧІ
Окрім рейтингу держав–невдах, журнал Foreign Policy оприлюднив рейтинг найгірших диктаторів планети. За даними видання, зараз у світі панує щонайменше 40 диктаторів, під владою яких перебуває близько 1,9 мільярда людей. Панують тирани переважно в державах Африки та Азії, але є й винятки. Зокрема, під 22–м номером до списку увійшов президент Білорусі Олександр Лукашенко. З інших країн пострадянського простору «відзначилися» Туркменістан і Узбекистан, чиї лідери Гурбангули Бердимухамедов та Іслам Карімов посідають, відповідно, п’яте і сьоме місця.
Очолює список найгірших диктаторів світу лідер Північної Кореї Кім Чен Ір. Друге місце посів президент Зімбабве Роберт Мугабе, третє — правитель Бірми, генерал Тан Шве. Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад обійняв восьму позицію, голова КНР Ху Цзіньтао — десятий, а одразу за ним іде лідер Лівійської Джамахірії Муаммар Каддафі. Також до переліку 23 «найгірших хлопців планети» увійшли президенти Єгипту — Хосні Мубарак (15) та Венесуели — Уго Чавес (17) і нинішній очільник Куби Рауль Кастро (21).