Додому, в Африку
Станом на вчорашній день голландська збірна була однією з трьох, які не втратили жодного очка за підсумками двох турів. Підопічні Берта ван Марвейка при цьому ще й не пропускали м’ячів. Але гра, яку демонструють «помаранчеві», поки не надто схожа на чемпіонську.
У другому своєму поєдинку в групі Е «летючим голландцям» довелося добряче помучитись із командою Японії. Азіати традиційно робили акцент на ігрову дисципліну, а коли індивідуально сильніші суперники таки забили після дальнього удару Снайдера, мали непогані шанси зрівняти рахунок.
«Вважаю Голландію однією з найсильніших команд світу, але якщо на знімальному майданчику зібрати 11 кінозірок, це не означає, що вийде гарний фільм», — сказав напередодні матчу лідер японців Кейсуке Хонда із московського ЦСКА. На останній хвилині його колега Сіндзі Окадзакі із розвороту вдарив зі своєї «гармати» трішки вище воріт. Того самого Окадзакі вже в додатковий час штовхали у спину в межах штрафного майданчика Мартена Стекеленбурга, однак аргентинський арбітр побоявся давати пенальті.
В іншому поєдинку цієї групи визначився перший «зайвий». Данія та Камерун видали матч, який багато хто називає поки найкращим з усіх, проведених на чемпіонаті. За іронією долі, невдаха того матчу точно не зможе вийти до 1/8 фіналу — таким став Камерун, котрий у суботу демонстрував дуже непогані атакувальні потуги.
І африканські підопічні француза Поля Ле Гуена, і данці Мортена Ольсена, які в першому турі залишилися з нулями, тепер менше думали про захист власних воріт, тож небезпечних моментів було предостатньо. Успішнішими в таких «гойдалках» виявились скандинави. Зусиллями Нікласа Бендтнера та Деніса Роммедаля «червоно–білі» здобули вольову перемогу і подарували собі шанс на вихід до «плей–оф». Певно, найкрасивішим на «мундіалі» виявився гол Бендтнера: Сімон К’яер видав діагональний пас майже від свого штрафного майданчика — метрів на 60, Роммедаль в один дотик прострілив у штрафний майданчик, і форвард лондонського «Арсеналу» так само одним дотиком доставив «Джабулані» за призначенням.
Тепер японці та данці вирішуватимуть долю другого місця у групі Е в очному поєдинку 24 червня. Скандинавів задовольнить лише перемога, адже за рівної кількості очок вище опиниться та збірна, в якої краща різниця забитих та пропущених м’ячів, а в цьому ведуть перед представники Далекого Сходу.
«Найнебезпечнішим у складі японців є гравець з автомобільним прізвищем, що забив їхній єдиний м’яч Камеруну. Хонда, здається. Але самотужки він не вирішить усю гру», — оцінив можливості своїх опонентів нападник Данії Ніклас Бендтнер.
І тут — Бекхем із туалету назустріч...
Історія свідчить, що збірна Італії, яку традиційно вважають однією з найсильніших у світі, важко проводить групові етапи фінальних частин чемпіонатів світу. Востаннє всі три поєдинки у групі «Скуадра адзурра» вигравала на домашньому турнірі 1990 року, а в інші роки частенько виходила до наступного раунду в останній момент.
Саме цим жартівники намагаються пояснити незрозумілий виступ в ПАР збірної Англії, котра в групі С двічі зіграла внічию, — ще б пак, адже «Трьох левів» очолює один із найавторитетніших італійських тренерів Фабіо Капелло. Мовляв, англійці лише в останньому турі забезпечать собі місце в «плей–оф», це така спеціальна італійська тактика.
Жарти–жартами, а дону Фабіо є про що задуматись: у грі проти збірної Алжиру, якій усі прогнозували неминучу поразку від родоначальників футболу, його підопічні нічим не вразили, «скатавши» нудну нульову нічию. У нагороду отримали свист і невдоволення вболівальників — своїм співом на стадіоні в Кейптауні британці навіть заглушали ненависні вувузели.
Кумедний епізод трапився по закінченні гри: один з англійських фанів, шукаючи туалет, випадково потрапив до роздягальні своєї збірної. Побачив футболістів голими і... виклав усе, що думає про їхню гру. Павлос Джозеф — а саме так звати цього героя – мабуть, дуже вже хотів до вітру, тому, коли побачив перед очима Джо Коула й Девіда Бекхема, котрий зараз працює в тренерському штабі, то висловив лише спонтанні думки. А що було б, якби до роздягальні хтось прийшов із чіткою метою розібратися з нездарами? Слова «національний жах» та «збіговисько лунатиків», які вживали після гри з Алжиром британські газети, могли б здатися футболістам пестливими звертаннями.
Що цікаво: у цій групі ще ніхто не втратив шанси на вихід до наступного раунду, і навіть словенці, котрі несподівано лідирують, після можливої поразки від Англії можуть залишитися поза турніром. З іншого боку, їх влаштує навіть нічия, тоді як підопічні Капелло потребують лише перемоги.
У другому турі словенці розійшлися бойовою нічиєю з американцями, причому «штатники», котрі діяли гостріше, після першого тайму «горіли» з рахунком 0:2. Підопічні Боба Бредлі можуть нарікати на рішення малійського арбітра Комана Кулібалі, який не зарахував чистий третій гол хавбека «Рейнджерс» Моріса Еду у ворота балканців. Очікуємо на нове визнання в ФІФА помилки арбітра?
Рука Гаррі
Помітною фігурою в заключному матчі другого туру в групі D став інший арбітр — італієць Роберто Розетті.
У протистоянні Гани та Австралії «соккеруз» перші відкрили рахунок: голкіпер африканців Річард Кінгсон не зміг зафіксувати м’яч після пробиття австралійцями штрафного (ще один привіт від «Джибулані»), а першим на добиванні був Бретт Холман із голландського «АЗ».
А далі вже було рішення Розетті, котрий вилучив із поля Гаррі К’юелла за гру рукою на лінії воріт, а також призначив пенальті. Стосовно 11–метрового сумнівів немає, але італієць міг би й обмежитись «гірчичником» — м’яч у руку форварда «Галатасарая» влучив випадково. «Я ніколи не грав рукою в штрафному майданчику спеціально, такий вчинок не для мене», — переконував після матчу сам потерпілий.
За відсутності К’юелла команда відстояла нічию і тепер побореться за путівку до 1/8 фіналу. Завдання для австралійців — здолати сербів, а також сподіватися, що Гана переможе Німеччину.
ТАБЛО
Група С. 2–й тур
Словенія — США — 2:2
Голи: Бірса, 13; Люб’янкич, 42 — Донован, 48; Бредлі, 82
Суддя — Кулібалі (Малі)
Йоганнесбург. Стадіон «Еліс парк», 45 573 глядачі
Англія — Алжир — 0:0
Суддя — Ірматов (Узбекистан)
Кейптаун. «Кейптаун стейдіум», 64 100 глядачів
Турнірне становище: Словенія — 4, США, Англія — 2, Алжир — 1.
* * *
Група D 2–й тур. Другий матч
Гана — Австралія —1:1
Голи: Г’ян, 25 (пен.) — Холман, 11
Вилучення: К’юелл, 24 (А)
Суддя — Розетті (Італія)
Рюстенбург. Стадіон «Роял Бафокен», 34 812 глядачів
Турнірне становище: Гана — 4, Німеччина, Сербія — 3, Австралія — 1.
* * *
Група Е
Голландія — Японія — 1:0
Гол: Снайдер, 53
Суддя — Бальдассі (Аргентина)
Дурбан. Стадіон «Мозес Мабіда», 62 010 глядачів
Камерун — Данія — 1:2
Голи: Ето’О, 10 — Бендтнер, 33; Роммедаль, 61
Суддя — Ларріонда (Уругвай)
Преторія. Стадіон «Лофтус Версфельд», 38 074 глядачі
Турнірне становище: Голландія — 6, Японія, Данія — 3, Камерун — 0.
* * *
Група F. 2–й тур
Словаччина — Парагвай — 0:2
Голи: Вера, 27; Ріверос, 86
Суддя — Майлетт (Сейшельські острови)
Блумфонтейн, «Фрі Стейт», 26 643 глядачі
Італія — Нова Зеландія — 1:1
Голи: Яквінта, 29 (пен.) — Смелц, 7
Суддя — Батрес (Гватемала)
Нелспрейт, «Мбомбела», 38 229 глядачів
Турнірне становище: Парагвай — 4, Італія, Н. Зеландія — 2, Словаччина — 1.
* * *
Група G. 2–й тур
Бразилія — Кот–д’Івуар — 3:1
Голи: Фабіано, 25, 50; Елано, 62 — Дрогба, 79
Вилучення: Кака, 88 (Б)
Суддя — Ланнуа (Франція)
Йоганнесбург, «Соккер Сіті», 84 455 глядачів
Група G. 2–й тур
Португалія — КНДР — 7:0
Голи: Мейрелеш, 28; Сімао, 56; Алмейда, 56; Тьяго, 60, 89; Лієдсон, 80; К. Роналдо, 87
Суддя — Посо (Чилі)
Кейптаун, «Грін Пойнт», 63 644 глядачі
Турнірне становище: Бразилія — 6, Португалія — 4, Кот–д’Івуар — 1, КНДР — 0.