Очільник Кабінету Міністрів Микола Азаров дав своїм підлеглим чудову вказівку — скоротити на 83,7% (!) кількість робіт, які в нашій країні підлягають ліцензуванню. А також скасувати 56 дозволів, десять із них замінити деклараціями, а ще 15 привести у відповідність до законодавства. Голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський без зайвої скромності назвав ініціативу «революцією» і повідомив: разом з іншим, уже схваленим у комітеті законопроектом, який зменшує кількість ліцензій на третину, число ліцензій зменшиться на некруглу, але разючу цифру — 93,9%. Простішою мовою — з діючих нині 2268 ліцензій залишиться всього 138.
Пан Бродський не забув додати: «Попередній уряд на цю тему багато говорив, але кількість дозвільних документів при ньому тільки збільшувалася». З одного боку — чиста правда. Автор цих рядків добре пам’ятає численні передвибочі — неодмінно відкриті — засідання уряду, на яких Юлія Тимошенко демонструвала свою лояльність до дрібного та середнього бізнесу. Скорочення ліцензування було головною «фішкою» леді Ю. Вона публічно вимагала від підлеглих звільнити з–під цього виду контролю близько 40 видів діяльності. І через кілька тижнів стався конфуз, коли відповідальний працівник, доповідаючи перед телекамерами про успіхи, гордо заявив: скорочено... чотири ліцензії. Прем’єрка тоді зуміла стримати емоції.
За даними Бродського, все виглядало навіть гірше — за останні два роки, тобто, при ЮВТ, сфера ліцензування розширилася на 60%, або на 837 видів робіт: документ потрібен навіть на фарбування стін чи клеєння шпалер. Як наслідок, в одному з бізнес–рейтингів, які визначають доступність ведення підприємницької діяльності, Україна займає 142–ге місце зі 183 країн.
З іншого боку — ніхто не може дати гарантії, що ініціатива Азарова не закінчиться так само, як у випадку Тимошенко. «Наміри, безсумнівно, добрі, — каже «УМ» директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. — Але досвід попередників Миколи Яновича дає підстави до песимізму. Реформа може бути успішною тільки при цілковитій прозорості критеріїв та зручному моніторингу». Тим часом про «правила гри» чиновники не розповіли: уряд навіть не повідомив, за яким принципом скасовуватимуть ліцензії. Прем’єр Азаров сказав досить обтічно — мовляв, залишимо тільки ті, які впливатимуть на здоров’я та життя наших громадян. Але під це формулювання можна записати все, що завгодно. «Важливо й хто займатиметься скасуванням ліцензій, — продовжує Юрчишин. — Адже в нас часто це завдання покладають на... фіскальні органи, які потім ще й самі себе контролюють».