Псевдополковник і псевдовчений Д. Табачник спробував навісити ярлики колабораціоністів на Степана Бандеру та Романа Шухевича. Але обґрунтувати це він не спромігся, не здатен; але ж саме доказовість відрізняє науковця від політикана.
Поняття «колабораціонізм» виникло в часи Другої світової війни у Франції, потім поширилося на інші країни. «Велика радянська енциклопедія» (т. 12, М, 1973) давала нечітке визначення: «Колабораціоністи — особи, що співпрацювали з фашистськими загарбниками в країнах, окупованих ними в часи Другої світової війни». За цим визначенням, Сталін — колабораціоніст, бо співробітничав із фашистами в окупованій Польщі. Більш точна дефініція у Вікіпедії: «Колабораціонізм в юридичному трактуванні міжнародного права — свідома, добровільна та умисна співпраця з ворогом у його інтересах і на шкоду своїй державі».
Проаналізуємо, чи відповідають ключові слова «ворог», «у його (ворога) інтересах», «на шкоду своїй державі» стосункам ОУН і рейху. ОУН, її члени Бандера та Шухевич почали співробітничати з фашистською Німеччиною до війни, розглядали її не як ворога, а як союзника у звільненні України від більшовицько–московського ярма. Інтерес і мета ОУН (не рейху!) полягала у створенні незалежної держави. Таку надію давав план А. Розенберга. Як тільки з’ясувалися справжні наміри гітлерівців (ніякої незалежної України), ОУН оголосила їх ворогами, співробітництва більше не було. Колабораціоністи одержують посади, чини, гроші, наукові ступені. Бандера одержав концтабір, багато оунівців було страчено фашистами. Для ОУН, для Бандери і Шухевича УРСР (у складі СРСР) ніколи не була «своєю державою». Відсутність громадянства УРСР (точніше СРСР) підтвердить будь–який донецький суд, якщо Табачник туди звернеться. Отже, не були Бандера та Шухевич колабораціоністами за визначенням.
Табачник, що в Україні розмахує квачем із дьогтем, не наважився би назвати колабораціоністами президентів Єгипту А. Садата та Г. А. Насера (Героя Радянського Союзу), які у війну співпрацювали з німцями заради звільнення своєї батьківщини від англійського колоніалізму. Вони не вважали Британську імперію своєю державою, діяли в інтересах вільного та незалежного Єгипту.
Іван ГАЙДАМАКА
Київ