Підготовка Плану дій щодо скасування візового режиму між Україною та Євросоюзом — це «дуже важливий крок» у цьому напрямі. Про це на спільному брифінгу з Прем’єр–міністром України Миколою Азаровим у Люксембургу заявила Верховний представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики, віце–президент Єврокомісії Кетрін Ештон. За її словами, безвізовий діалог перейшов «в активну фазу», і до саміту Україна—ЄС, який відбудеться в жовтні, сторони підійдуть із конкретними напрацюваннями.
Безперечний прогрес у питанні запровадження безвізового режиму побачив і Азаров, який у Люксембурзі брав участь у 14–му засіданні Ради з питань співробітництва Україна—ЄС. «Три місяці в Україні нова влада. Про яку відсутність прогресу ви говорите? — обурився Микола Янович у відповідь на скептичне запитання журналістів. — Я вдячний керівництву ЄС за те, що за ці всього лише три місяці значно активізувалися переговори щодо надання Україні безвізового режиму. І сьогоднішня наша розмова дає мені впевненість у тому, що ми матимемо чіткий, більш конкретний план дій. І я думаю, що перспективи надання такого режиму достатньо ясні».
Азаров наголосив, що і в Брюсселі, і в Києві є політична воля для поглиблення двосторонніх відносин. За підтримки Євросоюзу Україна планує провести комплекс системних реформ, що дозволить нам «уже в недалекому майбутньому розраховувати на якісне поглиблення співпраці з ЄС» — зокрема, укладення угоди про асоціацію, створення «поглибленої та всеохоплюючої» зони вільної торгівлі й запровадження безвізового режиму.
Окрім того, Азаров повідомив, що Україна має намір почати реалізацію Брюссельської декларації з модернізації української газотранспортної системи. Прем’єр повідомив, що на 25 червня у Брюсселі запланована «дуже важлива зустріч комісарів ЄС із українським міністром палива та енергетики, на якій у тому числі обговорюватиметься ця тема». До осені питання про модернізацію української ГТС на 2011 рік має бути вирішене — таке сподівання висловили обидві сторони.
Одночасно з економічними питаннями Євросоюз цікавить дотримання в Україні демократичних цінностей. Тому під час зустрічі з Азаровим баронеса Ештон не могла оминути теми свободи слова, яка останнім часом у нашій державі опинилася під питанням.
«Що стосується свободи слова, то для нас це — фундаментальна цінність, — запевнив Прем’єр. — Я думаю, що керівництво ЄС у цьому впевнене. І Президент, і український уряд виконуватимуть усі ті норми Конституції, які гарантують нашим громадянам у тому числі й свободу слова».