Учора відбувся аукціон із продажу 76% акцій холдингової компанії «Луганськтепловоз». На торгах боролися дві компанії: Брянський машинобудівний завод, який пов’язують із російським бізнесменом Іскандером Махмудовим, та Сумське МВО ім. Фрунзе, що його контролює російський же бізнесмен Костянтин Григоришин. Заявку подавала ще одна структура — «Мантара Холдинг» (Кіпр), яка належить вітчизняному олігарху Ігорю Коломойському.
Утім «Мантару» до участі в аукціоні не допустили, і жоден з учасників торгів не захотів на пропозицію ліцитатора піднімати ціну. Тож переможцем визнали структуру, яка в заявці вказала вищу суму, — Брянський завод. Цікаво, що брянці намагаються купити луганське підприємство з 2006 року. Під час першої спроби торги скасували, але вже через рік завод оголосили переможцем аукціону — тоді Брянський завод заплатив 58 млн. доларів. Проте 2009 року суд вирішив, що продаж провели неправильно.
Але на цьому скандал із «Луганськтепловозом», імовірно, не завершиться: «Мантара Холдинг» вже заявила, що подаватиме до суду на дії Фонду держмайна. Позивачі стверджують: рішення про відмову Фонд ухвалив ще 8 червня, а повідомив про нього аж 14–го, причому ввечері, коли нікого з працівників уже не було на роботі. ФДМУ виправдовується: «Мантара» не надала документи про джерела отримання коштів та не продемонструвала висновок українського аудитора.
«Формально через ці два документи ФДМУ мав право відмовити, — прокоментував «УМ» аналітик компанії «Фенікс капітал» Дмитро Бородай. — Загалом же результати торгів були цілком очікуваними». На думку експерта, в цілому продаж «Луганськтепловоза» — це позитив для підприємства. «Їхня продукція є не надто конкурентоспроможною, а покупець — представник «Трансмаш Холдинг» — зможе лобіювати продаж українських локомотивів на російському ринку, — каже Бородай. — Ще один плюс — можливість залучити інвестиції для модернізації заводу — близько 30 млн. доларів».
Утім ціна продажу залишається невиправдано низькою. «Акції підприємства котируються на біржі. Вартість однієї — 4,1 грн., — продовжує аналітик. — Якщо ж поділити суму, отриману від продажу держпакета на кількість проданих акцій, вийде, що ціна дорівнює 2,5 грн. Тож завод продали з дисконтом у 40%».