Майже 900 закладів нараховує сьогодні мережа українських вишів. Водночас, у Великій Британії — близько 100, у Франції — 78, Італії — 65, Польщі — 11, Іспанії — 5. Тому в Україні вже давно говорять про необхідність скорочення кількості університетів та академій. Це передбачає і новий законопроект про вищу освіту, який перебуває на розгляді в парламенті. «Гадаю, що Верховна Рада розгляне його вже під час нового сесії — у вересні, — сказав у коментарі «УМ» голова парламентського Комітету з питань освіти Володимир Полохало. — Доки це питання законодавчо не врегульовано, всі ці розмови мають віртуальний характер. Якщо закон буде ухвалено, то процес укрупнення ВНЗ реально почнеться вже 2011 року. І це має робитися цілеспрямовано, розумно, системно й поступово. З урахуванням нових критеріїв оцінки діяльності вишів. Тобто не укрупнення заради укрупнення, а з огляду на відповідність стандартів вищої освіти європейським вишам».
Підтримує ідею укрупнення ВНЗ і президент Академії педагогічних наук, екс–міністр освіти Василь Кремень. «Я вважаю, що в Україні необхідно об’єднати низку університетів, зробити великими університети в областях, тому що в нинішньому вигляді багато з них не є конкурентними на світовому ринку. Тому замість двох–чотирьох ВНЗ в області, а тим більше — в райцентрі, як є зараз, повинен бути один великий національний університет», — вважає пан Кремень. За його словами, це дасть кілька переваг: в університетах будуть великі кафедри з могутнішими науковими школами, можна буде відкривати нові спеціальності та істотно заощадити фінанси, оскільки «замість чотирьох ректорів буде один, замість двадцяти проректорів — п’ять, також скоротиться кількість завідувачів кафедрами»...
А ТИМ ЧАСОМ...
Національний університет «КПі» визнано найкращим вишем України в рейтингу «Топ 200 Україна», який четвертий рік поспіль складає ЮНЕСКО. Друге та третє місця посіли Київський національний університет ім. Тараса Шевченка і Харківський національний університет ім. Василя Каразіна.