Голландія готується до змін. Як уже повідомляла «УМ», у лютому попередня парламентсько–урядова коаліція розпалася через розбіжності щодо продовження місії голландських військ в Афганістані. На позачергових парламентських виборах, які відбулися в середу, партія влади зазнала розгромної поразки, тож наступний уряд формуватимуть інші сили.
Згідно з оприлюдненими вчора попередніми результатами підрахунку голосів (остаточні дані буде оголошено тільки 15 червня, але вони, швидше за все, не зазнають значних змін), перемогу на виборах здобула ліберально–ринкова Народна партія за демократію і свободу. Здобувши в новому парламенті 31 зі 150 депутатських мандатів, ця політична сила цілком може розраховувати на прем’єрське крісло для свого лідера, 43–річного Марка Рютте, який може стати першим лібералом на чолі уряду Нідерландів, починаючи з 1918 року.
Друге місце посіла Партія праці на чолі з 62–річним Йобом Кохеном. Лейбористи здобули на один мандат менше, ніж ліберали. Саме ці дві партії складуть кістяк нової урядової коаліції, але без допомоги інших політичних сил їм не обійтися, адже для того, щоб отримати право формувати уряд, потрібно щонайменше 75 мандатів.
Учора ввечері лідери всіх парламентських партій збиралися на зустріч — домовлятися про те, як скласти «коаліційний пазл». Загалом до законодавчого органу потрапили представники десяти політичних сил. По 10 мандатів здобули Демократи–66 та ліві «зелені», п’ять місць дісталося Християнському союзу та по два — Протестантській і Партії захисту тварин. Соціалістична партія здобула 15 мандатів, потроївши своє представництво в парламенті, але її лідери вже заявили, що не мають наміру входити до правлячої коаліції. Не «світить» участь у більшості і ще одній політичній силі — ультраправій Партії свободи, лідером якої є 46–річний Герт Вілдерс. Виборовши 24 мандати, вона більш ніж удвічі збільшила своє представництво в парламенті. Щойно дізнавшись попередні результати голосування, лідер лейбористів Кохен однозначно заявив: «Не думаю, що ми будемо працювати з Гертом Вілдерсом. Це моя позиція, і вона незмінна».
Праві радикали відтіснили на четверте місце досі правлячу Християнсько–демократичну партію, яка змушена задовольнитися 21 мандатом. Її лідер, прем’єр–міністр Голландії Ян Петер Балкененде, взяв відповідальність за поразку на себе і заявив, що після дев’яти років головування в партії складає повноваження лідера. Балкененде, який із 2002 року незмінно залишався на чолі уряду (за цей час у Країні Тюльпанів помінялося чотири склади кабінету міністрів), відмовився зайняти належне йому місце в нижній палаті парламенту і заявив, що завершує політичну кар’єру.