Європою котиться хвиля невдоволення жорсткими заходами економії, які вимушені вживати уряди задля боротьби з кризою. Учора з ініціативи профспілок загальнонаціональний страйк провели працівники держаного сектору Іспанії. Держслужбовці, яких у країні 2,5 мільйона, протестували проти намірів уряду з червня на п’ять відсотків зменшити зарплати працівникам бюджетного сектору. Хоча це лише один із пакета антикризових заходів, запропонованих кабміном соціаліста Хосе Луїса Сапатеро. Серед інших — призупинення автоматичної індексації розмірів пенсій відповідно до рівня інфляції, припинення виплат за народження дитини та скорочення допомоги регіонам на 1,2 мільярда євро. І без того непопулярний у народі уряд Сапатеро остаточно втрачає рейтингові бали, але виходу немає — за останні два роки дефіцит бюджету подвоївся і становить на цей час 11 відсотків, що загрожує Іспанії колапсом.
Країни ЄС гарячково шукають вихід, який допоможе їм урятувати економіку кожної з них та Євросоюзу загалом. У понеділок увечері на засіданні в Люксембурзі міністри фінансів 16 країн зони євро (так звана Єврогрупа) домовилися про створення стабілізаційного фонду для підтримки єдиної європейської валюти та допомоги економіці Греції. Фонд, обсяг якого становить 750 мільярдів євро, є найбільшим у світовій історії. Найбільшу частину — 440 мільярдів — забезпечать державні гарантії країн єврозони, ще 60 мільярдів надасть Єврокомісія, а решту виділить Міжнародний валютний фонд.
Кризова ситуація вимагає швидких рішень, але досягти цього вдається не завжди. Передусім через те, що дещо різне бачення шляхів порятунку євро мають двоє головних гравців єврозони — Німеччина і Франція. Нібито саме через це Берлін в останню хвилину скасував заплановану на вчора зустріч канцлера ФРН Ангели Меркель, яка наполягає, що за долю євро мають відповідати всі країни–члени ЄС (навіть якщо в них ходить власна національна валюта), із президентом Франції Ніколя Саркозі — він вважає, що за євро несуть відповідальність лише члени єврозони. Утім у ФРН перенесення зустрічі пояснюють внутрішніми проблемами.
У самій Німеччині теж затягнули паски: в понеділок уряд оголосив план скорочення бюджетних витрат до 2014 року на 86 мільярдів євро. Це найбільші бюджетні урізання в країні з часів закінчення Другої світової війни.
Покладе зуби на полицю і Велика Британія: новий прем’єр–міністр Девід Камерон також пригрозив урізанням зарплат працівникам державного сектору, пенсій та матеріальної допомоги малозабезпеченим. Консерватор звинуватив попередній уряд лейбористів у «немислимому розтринькуванні грошей» і попередив, що виходити з кризи буде нелегко: уряд планує скоротити загальний обсяг бюджетних видатків на 6 мільярдів фунтів стерлінгів (близько 7,3 млрд. євро).