Минулої неділі Хорватія на крок наблизилася до вступу в Євросоюз, куди, якщо все буде добре, може увійти 2012 року. Позитивні зрушення забезпечили результати загальнонаціонального референдуму в Словенії, громадяни якої визначалися зі своїм ставленням щодо словенсько–хорватського конфлікту навколо спільного кордону. За даними центральної виборчої комісії Словенії, 51,5 відсотка учасників референдуму висловилися за те, щоб вирішення цієї проблеми передати до рук міжнародних арбітражних посередників.
«Прикордонний» конфлікт між Хорватією та Словенією триває ось уже 19 років — відтоді як обидві держави здобули незалежність після розпаду Федеративної Югославії. Ці територіальні претензії стали головною перепоною для вступу Хорватії у Євросоюз. Предмет суперечки — 19 квадратних кілометрів Піранської затоки, морської акваторії навколо словенського порту Піран, нижній відтинок річки Драгоня на півострові Істрія та невеликий прикордонний район навколо річки Мура у Східній Словенії. Двомільйонна Словенія не хоче йти на поступки своїй значно більшій за територією сусідці, оскільки в такому разі втратить свій 40–кілометровий доступ до моря. Хорватія, берегова лінія якої нараховує 1800 кілометрів, згодна поступитися колишній югославській посестрі, але не всією акваторією, а лише кількакілометровим коридором для доступу в міжнародні води.
Оскільки дійти згоди так і не вдалося, в листопаді минулого року прем’єр–міністр Хорватії Ядранка Косор та її словенський колега Борут Пахор підписали угоду про передачу цієї суперечки на розгляд міжнародного арбітражу, рішенню якого підкоряться обидві країни. Але Словенія вирішила винести це питання ще й на референдум. Оскільки його результат позитивний, тепер справа за міжнародними посередниками.