П’ятикурсника Київського політехнічного інституту Івана Срібного, який брав участь в акції з демонтажу пам’ятника Леніну, рекомендують відрахувати з ВНЗ. 12 травня на адресу хіміко–технологічного факультету НТУУ «КПІ» надійшло звернення з прокуратури, в якому керівництво вишу інформували про те, що Срібний скоїв злочин — разом із кількома іншими націоналістами пошкодив монумент «вождю», встановлений на Бессарабській площі в Києві. Відреставрований силами комуністів пам’ятник, якому хлопці встигли тільки відбити ніс і пошкодити руку, вже давно знову постав у всій красі. А студентові нині загрожує виключення, незважаючи на те, що навчається Іван Срібний на «добре» і «відмінно», а якихось зауважень від керівництва вишу на його адресу досі не було.
Навіть після листа з прокуратури деканат факультету відмовився зробити подання до ректорату на виключення хлопця. Щоправда, це не зупинило вище керівництво ВНЗ, яке з неймовірним поспіхом узялося розглядати прокурорське подання, навіть не дочекавшись рішення суду, який розглядатиме «справу націоналістів» 17 червня. Комісія ректорату винесла рішення із формулюванням: виключити за дії, які не відповідають високому званню студента. Втім навіть адвокат Івана Срібного Сидір Кізін донині не може побачити цього документа. «Учора я був у ректораті. Передав ректору офіційного листа, в якому застеріг, що до рішення суду ніхто не може бути визнаний злочинцем, — розповів «УМ» Кізін. — Після того як підключилися засоби масової інформації, у ректораті змінили тональність. Мовляв, є лише рішення комісії, однак підпису ректора наразі немає. Тож, виходить, мій підзахисний досі навчається в цьому ВНЗ, хоча раніше його вже поінформували про виключення. Протокол засідання комісії, яка ухвалила це рішення, мені дати відмовилися, пославшись на «внутрішні справи університету».
Після візиту до «КПІ», каже Кізін, там запевнили, що обов’язково дочекаються рішення Феміди. У приймальні ректора університету Михайла Згуровського «УМ» теж намагалися переконати, що конфлікт навколо виключення Івана Срібного перебільшений: «Ніхто нікого не виключав. Наразі є лише рішення комісії рекомендувати відрахувати цього студента. Відраховувати студента чи ні — нині в компетенції проректора Геннадія Варламова, який отримав відповідне доручення від ректора».
Сам Іван Срібний у розмові з «УМ» запевнив, що не шкодує про участь в акції. «Сьогодні відчуваю колосальну підтримку не лише друзів, однокурсників та родичів, які, до слова, не засуджують мій вчинок, а й викладачів мого хіміко–технологічного факультету», — розповів Іван, наголосивши, що боротиметься за свої права до кінця.
Не інакше як тиском і обмеженням свобод вільної людини назвала ситуацію зі студентом «КПІ» активіст Молодіжного руху захисту національних інтересів Ольга Сало. Більше того, за словами пані Ольги, всі учасники спроби акції на Бессарабці лише виконували указ Президента Віктора Ющенка «Про демонтаж пам’яток тоталітаризму». «Йдеться про прямий і відкритий тиск на студента, який має свою громадянську позицію і власну точку зору. Тому рішення комісії ректорату є просто безчинством і схоже на спробу вислужитися перед сьогоднішньою владою. Адже, переконана, жодної вказівки «згори» відрахувати Івана Срібного не було, — зазначила в коментарі «УМ» Ольга Сало. — Відрахування хлопця свідчитиме про рівень навчання і свобод, які притаманні НТУУ «КПІ».