Досі при лікуванні сечокам’яної хвороби в Україні застосували два методи видалення камінців із нирок пацієнтів: за допомогою хірургічного скальпеля та подрібнення ультразвуком. Жоден із цих методів не можна назвати ідеальним. За статистикою, при оперативному втручанні майже в половини пацієнтів спостерігаються рецидиви, а коли подрібнена «щебінка» виходить сечовивідними каналами, то хворим доводиться переносити нестерпні болі.
Донецькі спеціалісти винайшли неагресивний і, як показали медичні дослідження, дієвий спосіб боротьби з цим поширеним захворюванням. Фахівці Інституту фізико–органічної хімії та вуглехімії імені Л. Литвиненка НАН України пропонують «вимивати» камінці спеціальними розчинами, створеними після визначення природи каменів. У кожному окремому випадку лікарі, зробивши аналіз сечі, призначають засіб, здатний розчинити камені того чи іншого виду. «У сечовід хворого вводиться катетер, через який і надходить розчин потрібного складу. Пацієнт у цей час лежить, сидить, читає тощо і не відчуває жодного дискомфорту чи болю. Із катетером людина «гуляє» максимум тиждень, а тим часом камені безболісно вимиваються через сечовід», — пояснив процедуру лікування за новим методом директор інституту, академік НАН України Анатолій Попов.
«Клінічні випробування проходили в Київському інституті урології і принесли вражаючі результати: за винайденим нами методом пролікувалося близько 300 осіб, і лише в одного пацієнта спостерігався рецидив», — розповів «УМ» старший науковий співробітник інституту, кандидат хімічних наук, доцент кафедри біофізики Донецького національного університету Володимир Білобров. — Проте у зв’язку з мізерним фінансуванням, якого вистачає хіба що на зарплату, коштів на фінансування проекту немає. Сьогодні медицина стала ринковою, і там конкурентів, зрозуміло, не чекають. А загалом проект порівняно дешевий і надзвичайно ефективний».