Патріарх Константинопольський Варфоломій І гостював у Росії десять днів і позавчора повернувся до Стамбула. Глава Російської православної церкви владика Кіріл поводив його екскурсійними маршрутами Москви й Петербурга, покатав на катері і дав очолити урочисту ходу Кремлівською набережною на честь Дня слов’янської писемності та культури. Патріарх мав зустрічі з президентом РФ Дмітрієм Медведєвим та з мером Москви Юрієм Лужковим. Російські ЗМІ повідомляли, що Варфоломій І назвав Медведєва і Путіна «великими християнськими керівниками» і відзначив важливу роль Московського патріархату у православному світі. У свою чергу, патріарх Московський Кіріл заявив, що «Російська і Константинопольська церкви стають усе ближчими». Невідомо, наскільки приємною є така близькість людині, на яку останніми роками «православні» спецслужби влаштували кілька «виховних» замахів. Інформацію про візит маємо лише з російських ЗМІ, тому між пафосних рядків про дружбу варто спробувати прочитати реальну ситуацію із затиснутим у безвихідь центром світового православ’я.
В останній день гостювання в Росії Варфоломій І, за словами журналістів, «закликав Українську православну церкву Київського патріархату покаятися і приєднатися до канонічної Православної церкви». Утім прямого цитування патріарха не наводиться. «Нехай вони не вагаються, а приєднуються до канонічної церкви, яка є кораблем порятунку», — так сказав дипломатичний Варфоломій в інтерв’ю телеканалу «Вести–24». Він також повідомив, що розмовляв із митрополитом Київським і всієї України Володимиром і побажав йому «ще за життя побачити вирішення проблеми розколу» та пообіцяв, що молитиметься «як за російський, так і за український народ».
Усі ЗМІ, що наводять слова патріарха Варфоломія, обмежуються лише цитуванням трьох фраз поза контекстом, наголошує прес–секретар Київської патріархії владика Євстратій. «У відеозаписі на сайті «Вести» чітко звучать лише питання ведучого російською мовою. З відповідей патріарха чути лише уривки слів грецькою, які повністю перекриваються диктором, що читає російський переклад, — зазначає владика. — Цілком можливо, що у своїй відповіді патріарх хотів сказати про те, що Константинопольська церква — Мати і для Російської церкви, і для Української». Єпископ Євстратій каже, що ніяких принципово нових заяв, що погіршували б становище Київського патріархату, не почув.
До речі, два патріархи упродовж декади мали час поговорити про Всеправославний собор за участі всіх помісних православних церков, який нібито може відбутися вже наступного року. Патріарх Варфоломій особисто «пробиває» ідею такого собору вже 19 років. Сама ідея виникла в 1960–ті. Але тоді Кремль жадібно прагнув підпорядкувати світове православ’я собі і перешкоджав скликанню собору. «Потепління» настало в жовтні 2008 року (після візиту Варфоломія в Україну), коли перелякані можливістю світового визнання Української церкви росіяни гарячково шукали «порозуміння» з Константинополем. Москва пішла на поступки і тепер обіцяє сприяти скликанню собору. І пропонує одним із головних питань — право визнання канонічної незалежності тієї чи іншої церкви. Це дуже важливо для Москви, адже, якщо все піде «за планом», Кремль сподівається здобути повніший контроль над рішеннями Константинополя, зокрема щодо надання певного статусу українському православ’ю.