Минулої п’ятниці у Москві відбулася робоча зустріч міністра палива та енергетики Юрія Бойка з очільником «Газпрому» Олексієм Міллером. Українська делегація про результати перемовин традиційно промовчала, і громадськість вкотре довідалася про хід зустрічі з російських джерел. «Першим кроком може стати створення спільного підприємства двох компаній на паритетних засадах — 50 на 50. Зараз необхідно визначитися з переліком активів, які б могли бути внесені в спільне підприємство кожною зі сторін», — заявив пан Міллер.
Тож опозиція та експерти вважають: попри офіційні заперечення українських посадових осіб, сторони домовилися про об’єднання двох компаній. Найприкріше у цій ситуації те, що «Газпром» є значно більшим за активами, ніж «Нафтогаз», — і українська частка при злитті 50х50 може становити близько шести відсотків. Іншими словами, Росія повністю контролюватиме наш нафтогазовий комплекс.
Представник екс–Президента Віктора Ющенка з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський стверджує: спільне підприємство, про яке говорив Міллер, просто так не утворюють. «Як правило, компанії створюють спільну юридичну особу — СП із метою виконання конкретних функцій, які складно здійснювати автономно», — пояснив Соколовський. І навів приклад із 2008 року, коли планувалося постачати до України туркменський газ. «Така форма СП не суперечила законодавству обох країн, не передбачала об’єднання компаній і активів, не загрожувала втратою ГТС Україною», — стверджує експерт. Натомість тепер російська сторона заявляє про іншу форму СП — з передачею активів і з кінцевою метою об’єднання компаній і активів.
Тож якщо СП таки утворять, можна прогнозувати, що Росії фактично передадуть українську газотранспортну систему та інші енергетичні активи — обійшовши таким чином законодавство, яке забороняє відчуження ГТС.