Білий дім офіційно оприлюднив нову стратегію безпеки США. Такий документ зобов’язаний підготовити та представити кожен американський президент. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, перша стратегія безпеки президента Барака Обами є виразним відходом від провідної за часів його попередника Джорджа Буша доктрини превентивної війни, проголошеної 2002 року. Друга стратегія безпеки Буша, ухвалена 2006 року під час його наступного президентського терміну, яка діяла донині, була м’якшою від першої, але і в ній ставку було зроблено на «війну з терором». В «обамівському» варіанті акценти зміщені в бік дипломатії та міжнародної співпраці.
«Хоча застосування сили часом є необхідним, але до цього потрібно вичерпати інші можливості та добре прорахувати кошти і ризики, пов’язані з військовою акцією, — зазначено в документі обсягом 52 сторінки. — У боротьбі як із зовнішніми, так і з внутрішніми загрозами варто з обережністю застосовувати силу, визнаючи, що часто як інструмент потрібен скальпель, а не молоток».
Судячи з оприлюдненої стратегії, за президентства Барака Обами Сполучені Штати робитимуть особливий наголос на зміцненні військових союзів, розвідувальній діяльності та допомозі іншим країнам, аби вони були здатні захищатися самостійно. У преамбулі Обама наголошує, що розв’язання проблем світу не можна покладати лише на плечі США. «Наші противники хотіли б, аби ми підривали свої сили», — нагадує господар Білого дому, застерігаючи від участі США у великій кількості воєнних конфліктів одночасно.
За словами держсекретаря США Хілларі Клінтон, Штати готові «прийняти той факт, що світ є багатополярним. Визнаючи, що такий підхід «неминуче викличе критику всередині країни», Клінтон наголосила: визнання багатополярності світу — єдиний спосіб найефективніше забезпечувати інтереси США. «Я хочу підкреслити, що таким чином ми намагаємося набути нових союзників і партнерів для забезпечення американських інтересів», — зазначила держсекретар. Як головних партнерів США називають Росію, Китай та Індію — Клінтон наголосила, що Вашингтон зацікавлений зміцнювати зв’язки і взаємодіяти на світовій арені з цими країнами, визнаючи їх вплив.
Уперше до найбільших загроз безпеці США зараховано внутрішній тероризм. Це виразна реакція на недавню спробу здійснити терористичний акт на Таймс–сквер у Нью–Йорку та більш ранню трагедію на військовій базі Форд Худ у штаті Техас, де військовий лікар мусульманського походження застрелив 13 військовослужбовців. Стратегія визнає, що «окремі особи, зокрема й громадяни США, які «озброєні» американськими паспортами, безперешкодно повертаються в країну після перебування в таборах підготовки екстремістів».
Попри більш мирний характер, стратегія безпеки Барака Обами все ж залишається дуже далекою від пацифізму. Зокрема, в ній сказано, що США мають намір «зберігати свою військову перевагу, яка є наріжним каменем національної безпеки».