Після кількох невдалих спроб припинити витік нафти із пошкодженої свердловини в Мексиканській затоці, компанія «Брітіш петролеум» учора взялася реалізувати новий план. Преса називає його «планом D» (попередні три «плани» виявилися неефективними). А фахівці компанії охрестили «операцією top kill» («досконале вбивство»). До залишків нафтовидобувної платформи, яка зазнала руйнації внаслідок вибуху, підійшли кілька суден, укомплектовані необхідним обладнанням. За його допомогою безпосередньо в бурову свердловину через аварійний клапан, який не спрацював на момент аварії, буде закачуватися суміш із мінералу барит, глини та води. Оскільки ця суміш має більшу питому вагу, ніж нафта, то вона повинна поступово спускатися вниз по трубі і зупинити витік. Якщо ця спроба вдасться, потім свердловину забетонують.
Але впевненості в успіху операції, попри її амбітну назву, немає навіть у самих фахівців «БП». На морському дні цю технологію не застосовували ще жодного разу, а джерело витоку «чорного золота», нагадаємо, розташоване на глибині півтора кілометра від поверхні моря. Тому, за словами очільника «Брітіш петролеум» Тоні Хейворта, шанси на успіх оцінюють у 60—70 відсотків. При цьому Хейворт додав, що в разі провалу й цієї спроби вже є кілька ідей — кандидатів на «план E», але вони не досконалі тим, що їх реалізація може розтягнутися на кілька місяців.
Так довго чекати не можна: попри те, що раніше компанії вдалося трохи зменшити потік смертоносного для морських мешканців палива, відкачуючи близько п’ятої частини нафти у спеціальний танкер, її витікає надто багато. І за ці кілька місяців Мексиканська затока перетвориться на мертве нафтове море.
Із кожним днем узбережжя американських штатів Луїзіана та Алабама дедалі більше покривається нафтою. Тому керівництво «Брітіш петролеум» зазнає все сильнішого тиску з боку влади, екологів та громадськості з вимогами «зі шкури вилізти, але прибрати за собою». За таких обставин компанія почала ділитися з урядом США результатами внутрішнього розслідування причин аварії на нафтовій платформі в Мексиканській затоці. Воно зосереджене на семи контрольних механізмах, які мали попередити вибух на буровій платформі та витік нафти. Окрім того, фахівці «БП» встановили біля скандальної свердловини веб–камеру, яка в режимі он–лайн транслює зображення з морського дна, аби кожен охочий користувач інтернету міг на власні очі побачити, скільки нафти витікає і як «петролеумці» з цим борються.