Якщо ваш робочий день починається о дев'ятій ранку, то підготуйтеся морально до того, що незабаром, не виключено, на робочому місці вже доведеться бути як штик о 6.00. Принаймні таку ідею нині виношують у столичній мерії. Навіщо? Щоб... розвантажити столичні дороги.
Київський міський голова Олександр Омельченко, який озвучив журналістам нещодавно цю ідею, вважає, що саме так можна ефективно боротися із пробками на столичних дорогах у години пік. За словами київського мера, йдеться про доцільність зміщення графіка початку роботи столичних підприємств. Тобто деякі з підприємств будуть починати свою роботу в різні години: наприклад, о 6.00, 6.30. 7.00, 7.30, 8.00, 8.30 та 9.00 годинах ранку. «Тоді і на роботу люди їхатимуть з 6.00 до 9.00 і з роботи повертатимуться з 17.00 до 21.00», — вважає мер. Олександр Омельченко наголосив, що він особисто неодноразово звертав увагу: якщо о 7.00—8.00 ранку і в транспорті, і на вулицях міста порожньо, то з 8.00 до 9.00, коли кияни масово їдуть на роботу, «місто забито». «Навіть якщо ми побудуємо ще 2—3 мости, то їх все одно не вистачить. Розширюванням доріг ми також нічого не вирішимо», — зауважив мер, робочий день якого починається о сьомій ранку.
Власне, цю ідею Сан Санич узяв не «зі стелі»: така практика існує за кордоном, де автомобілів ще більше, а дороги не ширші за наші. Така ж система діє в Німеччині, і доволі успішно: там життя розпочинається о 3.00-4.00 годині ранку — у цей час німці уже добираються на роботу з передмісць. Система гнучкого робочого графіка працює і в Канаді. Але треба враховувати той факт, що більшість тамтешніх громадян на роботу добираються на авто. Нам же доведеться перетасувати і графіки громадського транспорту, який у часи пік працює в посиленому режимі.
А мої колеги підмітили й такий факт: уже зараз іноді буває проблематично взяти коментар у фахівців, якщо не підгадати, коли в тій чи іншій організації обід. Адже в різних структурах часто «обідають» по-різному : з 12.00 до 13.00 чи з 13.00 до 14.00. А тепер уявіть, що більшість підприємств працюватимуть за індивідуальним графіком!
Утім, якщо цей експеримент і буде запроваджено, то почнуть його із комунальних підприємств.
ДО РЕЧІ
У Києві, напевно, таки буде втілено ідею, запропоновану Об'єднанням гуманістів України. Нагадаємо, йшлося про розвантаження Московського моста у години пік. Розпорядженням міського голови Олександра Омельченка фахівцям дано доручення розглянути доцільність впровадження одностороннього руху на Московському мосту. У випадку позитивного рішення відповідних служб у пікові години міст працюватиме для руху в одному напрямку: вранці з 7:00 до 10:00 з лівого берега на правий, увечері — з 17:00 до 20:00 з правого берега на лівий. Це розпорядження підписане з огляду на велику нерівномірність зустрічних транспортних потоків на автомостах через Дніпро, а також з метою поліпшення транспортної та екологічної ситуації на міських дорогах.