Усі зміни в організмі жінки залежать від менструального циклу. Тому молодим представницям слабкої статі мамологи рекомендують самообстежуватися раз на місяць, зазвичай через сім-десять днів після закінчення менструації. Коли ж менструальні цикли стають нерегулярними або зовсім припиняються, робити самообстеження слід теж щомісяця, в будь-який, але фіксований час. Просто зробіть відмітку у своєму календарі на певний день місяця, і тоді ви не забудете про цю важливу процедуру.
Для неї потрібне велике дзеркало і гарне освітлення. Передусім огляньте білизну в тих місцях, де з нею контактують соски. Переконайтеся, що там немає плям, які б свідчили про виділення з грудей.
Потім роздягніться до пояса, станьте перед дзеркалом, огляньте соски та шкіру навколо них. Переконайтеся, що в цій зоні немає почервонінь, висипань, злущування, втягувань шкіри, виразок чи кірок.
Після того зверніть увагу на самі груди. Подивіться уважно, чи немає:
— збільшення або зменшення розмірів залоз одна щодо іншої чи в порівнянні з попереднім оглядом;
— асиметричності форми молочних залоз, втягувань чи опуклостей на якихось ділянках;
— втягування чи відхилення сосків убік;
— місцевого або загального почервоніння шкіри, зміни кольору шкіри;
— деформацій, набряку чи припухлості на шкірній складці під молочною залозою.
Потім покладіть руки на стегна, напружте м'язи грудей і м'язи рук, сильно стискаючи їх на талії, подивіться, чи немає пухлин чи ямочок, набряку шкіри, що нагадує «лимонну шкірку».
Після того переходьте до наступного етапу. Вам треба лягти на ліжко, підклавши під лопатку з боку тієї молочної залози, яку збираєтесь оглядати, подушку, валик або складений рушник, щоб грудна клітка була трохи піднятою, а молочна залоза — дещо розпластаною на грудній клітці.
Праву молочну залозу обмацайте пучками і двома фалангами трьох-чотирьох пальців лівої руки. Обмацуючи, не захоплюйте кінчиками пальців тканину молочної залози, лише прикладайте до неї пальці. Роблять це круговими рухами по спіралі від периферії до соска, сантиметр за сантиметром. Натисніть спочатку сильніше, щоб промацати глибокі тканини, потім легше, щоб прощупати залозу під шкірою. Перевірте область між грудьми і пахвовою западиною і саму пахву — чи немає вузликів, ущільнень. Щоразу цю процедуру виконуйте однаково. Це допомагає переконатися в тому, що ви прощупали всю площу грудей, запам'ятати, що при цьому відчуваєте. Ліву молочну залозу ощупують так само, тільки пучками пальців правої руки.
Нарешті, легко стисніть кожен сосок між вказівним та великим пальцями, щоб перевірити, чи немає виділень.
Регулярне самообстеження молочних залоз — це необхідна процедура, але пам'ятайте, що вона не замінить регулярних візитів до мамолога. Річ у тім, що зовсім невеликі ущільнення розміром кілька міліметрів, які не промацуються при самоогляді, лікар може побачити тільки на мамограмі. Відвідувати лікаря і проходити мамографію треба не менше двох разів на рік. Жінки віком 40-50 років можуть проходити мамографію лише раз на два роки, а старші 50 років мають робити це щорічно.