Про те, що стан справ у галузі житлово-комунального господарства в межах держави, м'яко кажучи, залишає бажати кращого, давно не є сенсацією. І справа не лише в злиденному фінансуванні капітального ремонту житлового фонду (останніми роками коштiв на капремонт житла з держбюджету не виділяли, а місцева влада фінансує їх тільки на 10 відсотків від потреби) та його поступовому «старінні» (основні фонди житлово-комунального господарства країни зношені на 65 відсотків). На думку голови Держкомітету з питань житлово-комунального господарства Григорія Семчука, проблем додають і самі мешканці, оскільки самовільно переплановують, пристосовують, перегороджують або добудовують усе, що заманеться, у власних оселях. Як наслідок, зношені будівлі не завжди витримують втручання таких «будівельників», до того ж і системи протипожежного захисту втрачають свою дієвість, технічне обслуговування їх стає неможливим. Отже, недалеко до біди. Саме тому Держжитлокомунгосп розробляє нові Правила утримання будинків і прибудинкових територій, які покладуть край самовільному переплануванню квартир їхніми мешканцями. За словами пана Семчука, у цих Правилах буде чітко виписано, де, ким і які перепланування можна здійснювати. Передбачається, що до кінця року нові Правила наберуть чинності.
Тим часом Міністерство з питань надзвичайних ситуацій спільно з Державним комітетом житлово-комунального господарства планує перевірити технічний стан будівель, аби виявити всі «міни уповільненої дії». Приміром, головним підступним і незмінним лихом залишаються пожежі. Лише в минулому році на об'єктах житлово-комунального господарства їх сталося майже 6 тисяч, а збитки становили майже 30 мільйонів гривень. Але й ця інформація є неповною, бо не враховує приватизоване житло. За словами міністра з питань надзвичайних ситуацій Григорія Реви, щодоби в Україні трапляється близько 160 пожеж, в яких гине щонайменше 12 чоловік.
І це не може не хвилювати. Тож рішення МінНС і Держжитлокомунгоспу про співпрацю можна не лише вітати, а й вважати своєрідним ноу-хау в питанні попередження тих чи інших НС. Свої спільні дії в рамках певних повноважень урядовці-рятувальники і комунальники узгодили на нещодавній колегії. Серед шаблонних рішень на кшталт «забезпечити — розробити — доопрацювати» на увагу заслуговує намір створити Державну житлову інспекцію. Пояснюючи таку ініціативу своєї установи Григорій Семчук запевнив, що йдеться не про «подорожі» інспекторів по квартирах iз перевірками, як це було в радянські часи. Адже це суперечить конституційним правам громадян. Інспектори, перш за все, контролюватимуть дотримання мешканцями вищезгаданих Правил щодо утримання будинків і прибудинкових територій.
А взагалі, на думку Григорія Семчука критичний стан житлово-комунального господарства можна подолати лише шляхом створення об'єднань співвласників багатоповерхівок. І такі приклади в Україні вже є. Воно й зрозуміло: перелатане житлово-комунальне господарство — з бюджетного воза, чиновнику легше.