Заступник Голови Верховної Ради Олександр Зінченко: У Мукачеві наші доморощені генії «чорних» технологій пішли ще далі Сталіна й Сомоси

22.04.2004
Заступник Голови Верховної Ради Олександр Зінченко: У Мукачеві наші доморощені генії «чорних» технологій пішли ще далі Сталіна й Сомоси

Виступає Олександр Зiнченко. (Фото Василя ГРИБА.)

      Робоча група парламенту з вивчення подій у Мукачеві вважає ситуацію після виборів у місті «критичною». Про це заявив керівник групи, віце-спікер ВР Олександр Зінченко під час учорашнього звіту у Верховній Раді. Його оцінка після «інспекції» «гарячої точки» є важливою хоча б тому, що Зінченко не належить до жодної політичної групи, перебуває «над сутичкою» і має змогу скласти незаангажоване враження про хід і результати виборів міського голови.

 

      «У Мукачеві має місце тісне переплетіння влади, силових структур і криміналітету», — заявив заступник Голови ВР, запропонувавши кадрові зміни в керівництві Закарпатської області й міста Мукачева та наполягаючи на судовій перевірці подій на рівні Верховного Суду України. За словами Зінченка, «у результаті жорсткого протистояння в Мукачеві під сумнів поставлено цінності демократії», адже порушення закону фіксувалися «на всіх етапах виборчого процесу і продовжуються зараз».

      «Так, на виборців чинився тиск і мало місце переслідування за політичними мотивами!» — зробив висновок Зінченко, додавши, що в робочої групи ВР є «підтвердження тиску та погроз», які зафіксовані у заявах. «У понеділок троє представників «Нашої України» звернулися до  судмедекспертизи. Відповідні матеріали будуть передані тимчасовій слідчій парламентській комісії та відповідним слідчим органам. Названі факти підводять до висновку про існування окремого, специфічного й абсолютно не конституційного і не законного фактора впливу на виборчий процес із боку, скажемо прямо, кримінальних або напівкримінальних  структур. Це, звичайно, не є правовим висновком. Але після зустрічі та розмов з виборцями, з обласними можновладцями склалося саме таке враження», — зазначив доповідач.

      Характеризуючи вибори мера закарпатського райцентру, Зінченко сказав, що «різниця між двома політичними силами в Мукачеві полягала в тому, що одна використовувала владні можливості, інша — таких можливостей не мала. Рівні умови було поставлено під сумнів. Це стосується закриття телекомпанії «М-студіо» та неможливості одній із сил висловити свою позицію у центральних ЗМІ».

      Олександр Зінченко визнав, що в сам день голосування до 20-ї години в місті було відносно спокійно, «порушення не носили тотального характеру. Атаки почалися після того, як стало відомо про перевагу одного з кандидатів».

      Заступник Голови парламенту розповів, що незалежна депутатська робоча група на місці могла побачити «результати штурму виборчих дільниць, які здійснювалися невстановленими молодиками. Мета цих штурмів — залякати членів виборчих комісій».

      Щодо позиції правоохоронців, то висновок такий: «Взагалі дії місцевої міліції викликають принаймнi здивування. Складається враження, що правоохоронні органи свідомо втягувалися в здійснення невластивих їм функцій. Говорячи про правоохоронців, я не хотів би узагальнити цей висновок на всіх без винятку. Адже ми пересвідчилися, що багато міліціонерів чесно виконували свій обов'язок на дільницях навіть під тиском зухвалих молодиків».

      А ось що сказав Зінченко про ТВК: «Робота територіальної виборчої комісії в ніч після виборів відбувалася у досить дивному режимі секретності. На засідання тервиборчкому був запрошений прокурор області. Але на це засідання не були допущені спостерігачі». Заступник Голови ВР поставив під сумнів результати підрахунку голосів тервиборчкомом, якi кардинально відрізнялися від цифр, отриманих на попередній стадії представниками «Нашої України»: «Як могли змінитися результати? Просто зайвих [бюлетенів] не буває. Відповіді на це питання немає».

      За словами віце-спікера, робоча група не змогла нормально налагодити роботу з тервиборчкомом у Мукачеві й оголошеним переможцем Ернестом Нусером. «Пан Нусер, який був оголошений ТВК переможцем, мав iз нами коротку зустріч і після того зник у невідомому напрямку. Аналогічно зник і його попередник (Опачко. — Ред.), який,  згідно з Указом Президента, виконував обов'язки  міського голови до виборів. Дивна епідемія зникнення охопила всіх членів ТВК. Тому ми не змогли почути хоч якісь коментарі від представників центрального суб'єкта виборчого процесу, від самої виборчої комісії. І головне — побачити протоколи, згідно з якими ТВК зробила свої висновки щодо результатів голосування. Взагалі склалося враження, що місцевого самоврядування у місті Мукачів просто немає. Міліція і прокуратура є. Відповідні таблички на кабінетах є. А самоврядування немає!».

      Щодо протоколів, то впродовж понеділка, коли в місті працювала робоча група ВР, посланці Верховної Ради не змогли побачити тих документів, на підставі яких Нусер був оголошений переможцем, а в ніч із понеділка на вівторок протоколи взагалі зникли. «Напередодні цього від депутатів міськради ми отримали інформацію про можливість нападу на тервиборчком. На моє прохання було підсилено охорону. Через годину після розмови охорону було знято по команді. По команді кого!? Чому, попри домовленість, було зроблено протилежне? Наше попередження було грубо проігноровано», — зазначив Олександр Зінченко.

      Заступник Голови Верховної Ради назвав «абсолютно міфічним» засідання міськради, на якому Нусер склав присягу мера. За словами чільного представника парламенту, «немає жодного легітимного факту» того, що така сесія мала місце — «з 43 депутатів міськради на засіданні були лише 14, але це не завадило голові скласти присягу та встановити табличку на кабінеті».

      Посилаючись на прокурора Закарпатської області, голова робочої групи розповів, що після їх приїзду до Мукачева було відкрито п'ять кримінальних справ, і буде відкрита шоста— за фактом нападу на приміщення тервиборчкому.

      Олександр Зінченко констатував: «Мукачівські події виявили новітні технології фальсифікації виборчого процесу, з'явилася власна українська виборча арифметика. Це тоді, коли абсолютно не важливо, як проголосували, необхідний результат, відомий наперед. При цьому не важливі складові суми, — головне, щоб ця сума свідчила про переконливу перемогу. Звичайно, не можна сказати, що це лише вітчизняне ноу-хау. Так, Йосип Віссаріонович ще в 30-ті роки зауважив, що головне — не власне факт голосування, а його підрахунки. І значно пізніше ще один великий демократ Сомоса цинічно заявляв про те, що його супротивники виграли вибори, а він виграв підрахунок голосів. Але в Мукачеві наші доморощенні генії «чорних» тенологій пішли ще далі й досягли раніше не знаних обріїв. Ми виявилися у глухому куті. Третій день після виборів минає, а правової бази для оскарження їх результатів немає, як немає легітимних результатів та правових підстав виконання обраною особою своїх службових обов'язків. Тобто наявний якнайширший простір для будь-яких маніпуляцій. Режисери мукачівського дійства значною мірою використали дірки виборчого законодавства для того, щоб завести ситуацію у цей глухий кут...»

      «І насамкінець: який вихід із ситуації, — запитує віце-спікер і сам дає відповідь: — Вважаю, що для її розв'язання необхідні безпрецедентні дії всіх структур — від Верховної Ради до Ради національної безпеки, із залученням кращих спеціалістів силових органів, їх центральних апаратів. Верховна Рада може і повинна забезпечити постійний нагляд за розвитком ситуації і чітко відстежувати всі дії міського самоврядування, виконавчої та судової влади, використовувати наявні правові та політичні механізми для забезпечення об'єктивного розслідування подій і, головне, задля недопущення їх повторення. Я вважаю, що зараз зарано ставити остаточну крапку. Двоє членів групи — Матвієнко і Стретович — вчора ще залишалися у Мукачеві. Там іще працює голова тимчасової комісії. Крім того, як ви знаєте, Президент дав відповідні доручення Генеральній прокуратурі. Тобто ми можемо сподіватися, що вже найближчим часом правові підстави розв'язання ситуації будуть певним чином з'ясовані».

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>