Американські вчені створили сенсацію в науці: їм першим у світі вдалося синтезувати штучний геном, пересадити його в бактерію та отримати повноцінну синтетичну клітину. Роботою керував засновник Інституту генетичних досліджень, біолог Крейг Вентер, який свого часу прославився тим, що розшифрував геном людини. Над створенням штучної живої клітини Вентер працював уже давно, і, схоже, нарешті це йому таки вдалося.
«Народження» синтетичної клітини відбувалося в кілька етапів. Спершу науковці скопіювали геном простої бактерії Mycoplasma mycoides. Потім вирішили проблеми, пов’язані з трансплантацією його в порожню оболонку іншої бактерії, подібної до донорської. Наступним етапом було саме прищеплення, яке завершилося успішно. Отриманий внаслідок експерименту новий мікроб виглядом і поведінкою цілком відповідав тому «диктату», який здійснювався через синтезовану ДНК, тобто ніби перетворився на мікроб іншого виду.
Процес створення першої синтетичної клітини був довгим і копітким, але результат перевершив усі очікування. Фахівці сподіваються, що надалі зможуть виготовляти бактеріальні клітини, на базі яких можна буде створювати медикаменти та пальне і навіть абсорбувати парникові гази.
Утім у сенсаційного винаходу не бракує й критиків — передусім серед екологів, правозахисників та представників релігійних кіл. Опоненти, які порівнюють досягнення групи Вентера з відкриттям скрині Пандори, стверджують, що людство ще не готове до тих викликів і ризиків, які з’явилися внаслідок цього експерименту. Адже синтезувати можна не лише корисні речовини, а й, скажімо, страшну біологічну зброю.
У Ватикані ж наголошують на тому, що, наближаючись до створення штучного життя, науковці прагнуть «приміряти» на себе роль Бога. Але оскільки до Нього людині далеко, завершитися такі експерименти можуть трагічно — хтозна, які творіння можуть вийти з наших рук. «Християнство не передбачає неминучого конфлікту між вірою і науковим прогресом. Навпаки, Господь створив людських істот, наділених розумом, і поставив їх над усіма іншими створіннями. Однак існує фундаментальна відмінність. Людина пішла від Бога, але вона не Бог: вона залишається людиною, і вона має здатність давати життя, продовжуючи рід, а не створюючи його штучним шляхом», — наголосив в інтерв’ю італійській газеті «Ла стампа» єпископ Могаверо, голова ради Італійської єпископальної конференції з юридичних питань.