Після державного перевороту 7 квітня Киргизстан і досі лихоманить. То в одному, то в іншому місті країни спалахують сутички на етнічному або майновому ґрунті, перелякане населення боїться виходити на вулиці, а власники крамниць щодня із жахом чекають мародерів. Увечері в середу в Джалалабаді розлючений натовп розгромив університет Дружби народів, у якому навчаються переважно узбеки (представників цієї національності у Джалалабадській області налічується близько 40 відсотків). Під час міжетнічних сутичок у місті загинуло троє людей, понад 70 отримали поранення. Того ж дня надвечір тимчасовий уряд Киргизстану видав декрет, яким призначив свого лідера Розу Отунбаєву тимчасовим президентом Республіки до кінця 2011 року. Цей таки декрет скасував президентські вибори, призначені раніше на жовтень цього року.
Насправді, як зазначає інформаційний сайт Фергана.ру, Отунбаєва сама себе призначила на нову посаду. І, зрозуміло, отримала від своєї команди повну підтримку. Як зазначають оглядачі, пані Роза наважилася на такий крок від безвиході, адже після повалення режиму президента Курманбека Бакієва новій владі так і не вдалося опанувати ситуацію. У команді Отунбаєвої сподіваються, що декрет про скасування президентських виборів та призначення президента на перехідний період хоча б частково розв’яже проблему легітимності влади.
Російська газета «Время новостєй» іще раніше повідомляла, що рішення зробити Отунбаєву тимчасовим президентом планували ухвалити на референдумі 27 червня, одночасно з проектом нової Конституції. Однак події 19 травня внесли корективи в цей план. Коли більшість населення забарикадувалася у своїх домівках від мародерів — як переодягнених у цивільне міліціонерів, так і членів організованих банд, — а на півдні країни вільно роз’їжджають на джипах колишні «сірі кардинали» з бакієвського клану, державі потрібен хоч якийсь президент, здатний ухвалювати радикальні рішення.
Рішення 59–річної Отунбаєвої взяти на себе місію тимчасового президента нинішні киргизькі політики сприйняли «на ура». Ще б пак, адже ця жінка має виконати за чоловіків «брудну» роботу, а потім піти, розчистивши їм дорогу. Річ у тім, що тимчасовий президент не матиме права на участь у президентських виборах 2012 року, нагадує ІТАР–ТАКС.