Лише за два дні перебування російського президента в Україні в інформаційний простір потрапили безліч повідомлень про налагодження дружніх і теплих стосунків, відновлення, за словами все того ж Медведєва, «давно втраченої динаміки відносин» між двома державами: «Газпром» готовий самостійно модернізувати українську газотранспортну систему (звісно, на своїх же умовах. — Авт.), Росія добудує ракетний крейсер «Україна», РФ стане інвестором №1 в Україну, в Московському державному Інституті міжнародних відносин видадуть підручник з української мови, а сам президент РФ навіть пообіцяв «забезпечити цілодобову трансляцію одного з найбільших українських телеканалів на теренах Росії». Та і взагалі, за словами очільника російської держави, він «скучив» за Україною.
Помста шестирічної давності
Утім, очевидно, не за «українським», яке, здається, просто дратує російську владу. На тлі «широких» жестів Медведєва в Києві майже не поміченою залишилася заява української діаспори Росії про повну «зачистку» українського культурного руху на вотчині пана Медведєва. «У Москві, Санкт–Петербурзі, Сургуті, Воронежі та Уфі почалася справжня зачистка українського культурного руху. З 2009 року почалася тотальна перевірка Мін’юстом РФ діяльності Федеральної національно–культурної автономії (ФНКА) українців Росії та Об’єднання українців Росії (ОУР), яка переросла в судове переслідування з метою ліквідації цих об’єднань», — заяву підтримала Рада керівників українських громадських організацій Росії.
«Коли фінансових порушень не знайшли, з’явилися претензії до всього, чого тільки можна. Згодом винесли припис, яким заборонили діяльність національно–культурної автономії», — розповів «УМ» співголова ФНКА Валерій Семененко. За його словами, проблеми в російських українців розпочалися ще у 2004 році, коли вони написали безліч звернень із вимогою до керівництва РФ не втручатися у перебіг виборів Президента України. Пізніше ФНКА неодноразово стикалася з перешкодами, наприклад, у роки проведення в Росії акції «Запали свічку» для вшанування загиблих у роки Голодомору. Врешті–решт, російський Мін’юст узагалі заборонив ФНКА проводити будь–які заходи.
Голодомор в Україні — «кримінал» у Росії
А підставою для дій Мін’юсту РФ стало звернення такого собі «звичайного» громадянина Ніколая Журавльова: «Відстежуючи публічні виступи В. Семененка як керівника громадської організації і його участь у громадських заходах, складається враження, що його діяльність спрямована на героїзацію «воїнів» «Організації українських націоналістів», визнанні «геноцидом української нації» так званого «Голодомору» 30–х років минулого століття...». Останнє і взагалі викликає подив на тлі того, що лише позавчора президент РФ Дмитро Медведєв, спільно з Віктором Януковичем, поклали у столиці України квіти до монумента жертвам Голодомору. Адже це зайвий раз засвідчує, що поведінка очільника Росії в Україні є не більше ніж «грою на публіку», якщо в самій Росії вшанування тих же жертв Голодомору призводить до закриття українських організацій. «Дійшло до абсурду, — каже пан Семененко. — Мені в судовому порядку закидають не лише співпрацю зі «Всесвітнім конгресом українців, а й виступи на «Радіо Свобода», що теж, на думку російської влади і судів, заборонено».
Не менш дивною є й позиція українських дипломатів. Із часу оприлюднення заяви не прозвучало жодного слова на захист своїх громадян. «Раніше українське посольство в Росії неодноразово зверталося до нас із проханням провести акції зі вшанування загиблих під час Голодомору. Нині ж, коли ми потребуємо захисту, посольство зайняло мляву позицію», — скаржиться пан Семененко. «УМ» спробувала отримати офіційний коментар із цього приводу, утім у посольстві України в Росії нам порадили звернутися до Міністерства закордонних справ. «Але хіба не входить в обов’язки нашого дипломатичного представництва опікуватися долею українців у Росії? — здивувалися ми. — Ми й опікуємося. Але це питання не коментуємо». Водночас у вітчизняному МЗС, куди ми звернулися з аналогічним проханням, говорити про заяву української діаспори відмовилися.