Україна старіє швидкими темпами. У I кварталі 2010 року кількість смертей перевищила народжуваність на 36%. Слоган телеканалу «1+1» «Нас 52 мільйони» став історією. З того часу населення держави скоротилось на 6 мільйонів і станом на 1 лютого цього року становило 45 мільйонів 939 тисяч. Лише впродовж березня нас поменшало на 17,9 тисячі.
Зменшення чисельності відбувається за рахунок високої смертності та міграційного потоку населення. Завідувач відділу Інституту демографії та соціальних досліджень НАН Ірина Курило в коментарі «УМ» зазначає: «Останнім часом сальдо міграції в державі, попри все, — позитивне. Число іммігрантів перевищує число емігрантів. Основна проблема погіршення демографічної ситуації — депопуляція». Найшвидшими темпами скорочується населення Сумської області. За цей рік співвідношення кількості зареєстрованих смертей до кількості народжень становило 117 відсотків. Невтішні показники і в Луганській, Полтавській та Донецькій областях, де ці дані становлять 94—104%. «Не відстають» Запорізька (88%), Черкаська (86%) і Харківська (83%). Відносно краща ситуація у Хмельницькій (62%), Дніпропетровській (56 %), Одеській (40%) та Чернігівській областях (30%).
Хоча не все так безнадійно. Окрім давнього лідера з народжуваності Закарпатської області, де цього року лише за січень–березень природний приріст досяг 12%, радує державу великою кількістю немовлят і Київщина (6%). Ірина Курило пояснює гіршу ситуацію у східних регіонах передусім поганою екологією та важкими умовами праці. У західній частині, навпаки, середовище життя набагато сприятливіше. Однак «стиль життя» українців, на жаль, скрізь однаковий.
Заохотити українців до народження дітей не змогла навіть соціальна допомога. Дитяча смертність продовжує прогресувати. Громадські організації заявляють, що в Україні за роки Незалежності було зроблено понад 30 мільйонів абортів. Крім того, рішення держави перейти на європейські критерії реєстрації недоношених дітей автоматично посприяло зростанню статистичних показників дитячої смертності. Відтак Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України дає песимістичні прогнози: якщо демографічна ситуація в Україні загострюватиметься й надалі, у 2050 році нас залишиться 36 мільйонів.
Ірена ТИМОТІЄВИЧ