Уже третій рік поспіль на виїзді з Сімферополя у напрямку Ялти припадають пилом залишки пікетної атрибутики і великі купи каменю–черепашника. На цій «галявині протесту» з ініціативи активістів Меджлісу пройшла вже не одна акція з вимогою до місцевої влади дозволити саме тут споруджувати Соборну мечеть (Джума Джамі). Проте щоразу мерія під різним приводом відмовляла татарам. Дійшло до марудної судової тяганини, яка завершилась тим, що спершу Вищий Господарський Суд відправив справу на повторний розгляд, а 12 травня 2010 року Господарський суд півострова знову підтримав вимогу Духовного управління мусульман Криму (ДУМК), удруге зобов’язавши міськраду укласти договір оренди земельної ділянки для будівництва мечеті.
Тож головний храм для кримських татар справді вистражданий. Нагадаймо, почалося все майже вісім років тому, коли влада автономії та Сімферополя дала «зелене світло» місцевій єпархії УПЦ Московського патріархату на відновлення кафедрального собору Олександра Невського у сквері Перемоги (його спорудження нині на завершальній стадії). Натомість Меджлісу, що виступав проти будівництва, для «конфесійної рівноваги» порадили самим визначитись із рівноцінним місцем для Соборної мечеті. Меджліс і ДУМК вказали на вільну ділянку в парку «Салгірка», де ще раніше заклали пам’ятний знак жертвам сталінської депортації. Зловісного 18 травня 1944–го саме тут був пункт збору кримських татар перед відправкою до Середньої Азії.
Але згодом очільники автономії все «переграли» і рішенням тутешньої Верховної Ради передали весь парк Таврійському національному університету під ботанічний сад. А як альтернативний варіант Меджлісу і муфтіяту запропонували 2,7 гектара землі на вулиці Ялтинській, 22. У 2004 році Сімферопольська міськрада навіть видала ДУМК дозвіл на розробку техдокументації. Але поки два роки зволікали з оформленням паперів, набув чинності новий Лісовий кодекс, тож потрібно було починати марудні узгодження «з нуля».
Новий депкорпус міськради замість Ялтинської запропонував, і то тільки після втручання прокуратури, будмайданчик в іншому, менш доступному, місці по вулиці Луговій. Після отримання нинішнього судового рішення, запевнив журналістів міський голова Геннадій Бабенко, мерія вже не піде на нове коло оскаржень. Певно, налаштувала «регіонального» градоначальника на мирний лад ще й зустріч напередодні глави держави Віктора Януковича в Києві з лідерами Меджлісу Мустафою Джемільовим і Рефатом Чубаровим, яким Президент пообіцяв «гідне рішення» низки проблемних питань. А після зустрічі навіть підписав указ про додаткові заходи з облаштування кримських татар автономії. Раді Міністрів Криму також дано доручення сприяти у будівництві у Сімферополі Соборної мечеті. Що, зрозуміло, піде у «залік» новій владі напередодні скорботного мітингу в Сімферополі 18 травня з нагоди 66–ї роковини депортації кримських татар.