У Крим повертаються російські контррозвідники. Офіційно співробітники Федеральної служби безпеки Росії візьмуться за виконання своїх обов’язків на закріплених об’єктах — у військових частинах Чорноморського флоту та містах Севастополі й Феодосії, селищах Качі й Гвардійському — в середині червня. За усталеною ще з радянських часів «особістською» традицією, вони стежитимуть, щоб тамтешні офіцери і матроси не видавали чужим військових і державних таємниць і щоб проти них самих у процесі несення служби не скоїли нічого протиправного.
З цими викликами і загрозами представники російської контррозвідки боролися, нагадаємо, впродовж 2000—2009 років у рамках відповідного протоколу, підписаного між нашою СБУ і російською ФСБ. Але цей документ з ініціативи екс–керівника української спецслужби Валентина Наливайченка торік було скасовано, відтак 19 російських «ефесбешників» згорнули свою діяльність і залишили Крим.
Для такого рішення у тодішнього голови Служби безпеки України були вагомі підстави, які, до слова, Наливайченко обстоює й досі. Адже протидія шпигунству й антитерористичній діяльності на території України — прерогатива української спецслужби. Не кажучи вже про те, що, за його словами, «російська контррозвідка на нашій території чинила недружні акти, в тому числі вербувальні підходи, порушуючи Кримінальний кодекс».
Нині, за логікою останніх домовленостей між російським і українським президентами, які вони планують закріпити під час наступної зустрічі в Києві 17–18 травня, спецслужби обох держав отримали наказ знову «дружити сім’ями». Принаймні відомо, що 19–20 травня в Одесі керівники СБУ Валерій Хорошковський і ФСБ Олександр Бортников мають підписати новий протокол про співробітництво. Він нібито нічим не відрізнятиметься від попереднього. За винятком хіба того, що кандидатури російських контррозвідників на Чорноморському флоті у Криму віднині мають узгоджуватися з українською стороною. Щодо їх кількісного складу, то про це наразі нічого не відомо.