Антикваріат позавчора намагалися вивезти двоє росіян на позашляховику «Тойота», повідомили «УМ» у прес–службі Державної прикордонної служби. Іноземці грали роль туристів, адже в джипі їхало й двоє дітей — 9 та 13 років. Утім співробітникам прикордонного пункту пропуску «Славутич» ще напередодні стало відомо про ймовірну спробу перевезення контрабанди. Тож «зелені кашкети» звернулися до колег із митниці із заявою щодо проведення поглибленої перевірки автомобіля.
Підозри справдилися: серед особистих речей росіян спільна оглядова група виявила аж 126 різноманітних предметів старовини, а також карти та нагороди часів Другої світової війни. Зокрема, в багажі 53–річного водія знайшли десять карт міст Центральної та Західної України та їхніх околиць, виданих у 1942 році для різних штабів Червоної армії. У кишенях одягу цього ж чоловіка прикордонники знайшли решту контрабанди, а саме: дев’ять німецьких нагород та одну копію ордена Леніна з документами. Другий росіянин «спеціалізувався» на іншій історичній епосі: у нього виявили більш старовинні речі, виготовлені з каменю та металу — наконечники від стріл, орало, уламки серпа, дзвоники, ґудзики та різноманітні прикраси, пряжки до ременів тощо.
Наразі велику партію предметів минувшини передано до СБУ, співробітники якої з’ясують, з якою метою та куди везли цей антикваріат. Культурно–історичну цінність затриманих речей визначатимуть експерти.
До речі, цими святковими днями інспектори Чопської митниці виявили у міжнародному поштовому відправленні вищі нагороди СРСР. Як повідомляє прес–служба Держмитслужби, інтерес митників привернув рекомендаційний лист українця з Харківщини, направлений адресату в Чехії. Адже під час контролю техніка зафіксувала в листі наявність цінних металів. І не дивно, адже в конверті знайшли чотири вищі нагороди СРСР. До Чехії намагалися незаконно переправити Золоту Зірку Героя Радянського Союзу, орден Леніна, орден «За личное мужество» та орден Богдана Хмельницького. Наразі складено протокол про порушення митних правил. Нагороди вилучено до рішення суду.