Пам’ятник засновникам Києва, який, як уже писала «УМ», несподівано завалився 23 лютого, майже готовий до відкриття після реставрації. На ладдю одна за одною повертаються фігури князів: у квітні на борту з’явилася Либідь, а нещодавно і Кий. Ще одного брата обіцяють встановити вже до кінця тижня, а до 20 числа монумент здадуть цілком, запевнили «УМ» у комбінаті «Художник», який реставрує пам’ятку.
Тож день Києва, як і обіцяв міський голова Леонід Черновецький, столиця відсвяткує вже зі своїм символом. Але в його надійності є великі сумніви. Відколи монумент розвалився, архітектори були впевнені, що займатися реставрацією недоцільно, адже довго відремонтована споруда не простоїть. Натомість лунала пропозиція відлити копію пам’ятника з бронзи. «Власне, ще 28 років тому планувалося зробити «засновників» бронзовими, — розказав «УМ» архітектор Степан Загайкевич, який мав опікуватися виготовленням бронзового монумента. — Але тоді вирішили зекономити. Тож зробили з бетону, вкритого міддю, позаяк то був пам’ятник місцевого значення і не ніс ніякого ідеологічного навантаження».
Не знайшлося грошей на довговічний метал і сьогодні, хоча Київрада для цього навіть дозволила взяти в кредит чотири мільйони гривень. «До того ж «спустили вказівку» встановити пам’ятник до Дня Києва, а за такі стислі терміни зробити бронзову копію неможливо», — каже Степан Загайкевич. Тож фігури просто почистили і знову «приліпили» на місце. За словами Руслана Кухаренка, голови управління культурної спадщини столиці, 28 років тому зекономили не тільки на матеріалі, а й на конструкції. Так, наприклад, в монументі не передбачили водовідвід. Які саме роботи нині проводили над скульптурами і чи позбулися при цьому численних вад конструкції, у комбінаті «Художник» розказати «УМ» відмовилися.