У Нігерії оголошено семиденну жалобу. У ніч із середи на четвер помер президент цієї найбільш густонаселеної країни Африки, 58–річний Умару Муса Яр’Адуа. Згідно з мусульманською традицією, поховали його вчора в рідному штаті Каціна на півночі Нігерії. Відповідно до Конституції 150–мільйонної держави, повноцінним главою держави тепер стане віце–президент Гудлак Джонатан. Учора він склав присягу й тепер має очолювати країну щонайменше до квітня наступного року, коли мають відбутися чергові президентські вибори.
Власне, упродовж останнього року Джонатан і так виконував обов’язки глави держави. Професор хімії Яр’Адуа, який до того як зайнятися політикою, викладав в університеті, був обраний президентом 2007 року. Тоді на нього покладали великі надії, адже новообраний очільник країни обіцяв провести в країні численні реформи. Проте після вступу на посаду Яр’Адуа часто хворів, за що отримав від населення прізвисько «повільний Умару». З минулого року він перебував на тривалому лікуванні за кордоном, тому в лютому цього року виконання обов’язків президента було покладено на віце–президента Джонатана.
Унаслідок цього в країні фактично встановилося двовладдя, бо після повернення Яр’Адуа на батьківщину із Саудівської Аравії, де він нібито лежав у кардіологічній клініці, Джонатан відмовився скласти повноваження і продовжував виконувати обов’язки президента. Навіть розпустив призначений Яр’Адуа кабінет міністрів і сформував власний. Попри чутки про те, що «справжній» президент перебуває при смерті й не здатен керувати державою, опоненти Джонатана вимагали від нього «повернути» Умару, виходили на демонстрації з вимогами бодай показати народу Яр’Адуа, щоб можна було переконатися, живий він чи ні.
Період двовладдя порушив хитку стабільність у Нігерії, де постійно тліє іскра ворожнечі між мусульманами півночі країни та християнами її південної частини. У найбільш промислово розвиненому регіоні країни, в дельті ріки Нігер, де знаходяться найбільші в Африці родовища нафти і газу, спалахнули міжрелігійні сутички. Заколоти вдалося придушити силою, але в центральному штаті Джос сутички між мусульманами та християнами тривають і досі.
Приведення до присяги Гудлака Джонатана може спровокувати наступні заворушення, якщо не громадянську війну. Адже за домовленістю, якої дотримуються політики, посаду президента почергово посідають представники мусульман (як Яр’Адуа) і християнського півдня. Тепер мешканці ісламської півночі обурені тим, що християнин Джонатан проскочив у президентське крісло «поза чергою», і попереджають, що не збираються втрачати владу раніше відведеного їм терміну.