Перелік гучних заяв російського керівництва про тісну співпрацю з Україною поповнився ще однією. Минулої п’ятниці російський прем’єр Володимир Путіна на зустрічі з українським колегою Миколою Азаровим запропонував об’єднати двох газових монополістів ринку: українського НАК «Нафтогаз» і російського «Газпрому».
Свій інтерес Москва пояснює просто: через «Нафтогаз» вона зможе контролювати нашу газотранспортну систему. Газові експерти з Єврокомісії свою думку висловили коротко: пропозиція щодо об’єднання «Газпрому» і «Нафтогазу» — «внутрішнє рішення» урядів Росії та України.
Українські знавці ринку відреагували значно категоричніше. Президент Київського енергетичного клубу Олександр Тодійчук вважає, що така пропозиція має на меті приховати негатив від безпрецедентних газових і інших енергетичних угод з Києвом. Саме ж об’єднання, на його думку, не має сенсу, якщо йдеться про співпрацю двох суверенних держав, а не поглинання однієї країни іншою.
Не вигідним об’єднання вважають і в Агентстві газової інформації. За розрахунками експертів агентства, сума активів НАК «Нафтогаз» і «Газпрому» становить 260 мільярдів доларів, а об’єднана виручка — близько 119 мільярдів. При цьому активи української компанії становлять майже 16 мільярдів доларів, а виручка — близько 7%. Таким чином, частка України в об’єднаній газовій компанії може становити 6,1%, якщо виходити з вартості активів. Або близько 5,8%, якщо орієнтуватись на розмір виручки. Експерти АГІ вважають, що, виходячи з таких підрахунків, українська сторона зможе претендувати на одне місце в раді директорів «Газпрому», причому тільки в разі підтримки російської сторони.