Учора сталася подія, на яку в фінансовому секторі України чекали вже давно, — влада поміняла керівників двох найбільших, а донедавна єдиних, держбанків. Міністр фінансів Федір Ярошенко особисто представив колективу «Ощадбанку» нового очільника В’ячеслава Козака (він замінив Анатолія Гулея), а в кабінет голови «Укрексімбанку» ввійшов Микола Удовиченко (замість Віктора Капустіна). Раніше пан Козак очолював інвестиційний підрозділ «Кредит Свіс» в Україні, а Микола Удовиченко працював заступником голови «Укрексіму».
Перше кадрове рішення виглядає доволі логічно. Анатолія Гулея вважають близьким до братів Клюєвих (Андрій Клюєв сьогодні займає посаду першого віце–прем’єра. — Авт.), і свого часу він працював у підконтрольному братам «Актив–банку». Свою нинішню посаду він отримав наприкінці каденції Прем’єр–міністра Віктора Януковича. Це було фактично силове рішення — з використанням хімзасобів включно — команди Януковича змінити попереднього очільника «Ощадбанку» Олександра Морозова, якого вважали близьким до Віктора Ющенка. Але великих надій братів Клюєвих пан Гулей не виправдав. Більше того, він одразу ж включився у популістську кампанію нового Прем’єра пані Тимошенко та активно допомагав роздавати їй «Юлину тисячу». Кажуть, за цю старанність Андрій Клюєв змушений був виправдовуватися перед своїми партійними босами.
Сьогодні ж, за неофіційними даними, пан Гулей готується оскаржити своє звільнення у суді і, мовляв, навіть заявив колишнім колегам: «Як увійшов, так і вийду».
Тим часом зрозуміти, чим не догодив новій владі завжди нейтральний Віктор Капустін, доволі важко. Тим паче що Андрій Клюєв нещодавно навіть публічно заявив: уряд змінив наглядову раду «Ексіму», але не мінятиме керівництво. Втім, причина може бути банальною: на грошах має сидіти тільки суперперевірена людина, інші пояснення вигадати важко. «Капустін дуже успішно керував банком у кризовий час, — сказав «УМ» аналітик фінансової компанії «Фонікс–капітал» Дмитро Бородай. — Скажімо, він розмістив євробонди на 500 млн. доларів на дуже вигідних умовах. Тож незважаючи на загальний збиток банківської системи, «Укрексім» показав прибутковість». Можливо, проти Віктора Капустіна зіграла і його готовність підставити плече команді Тимошенко. «Він кредитував «Нафтогаз», коли це було потрібно, обслуговував інші інтереси держави», — зауважує Бородай.
«Мені дуже важко коментувати звільнення Капустіна, оскільки я дуже добре знаю його особисто. А обіцянка Клюєва? Ну розумієте: над ним є хтось вищий, — прокоментував «УМ» колишній заступник глави Нацбанку Сергій Яременко. — Проте переконаний — зміна керівника не вплине на функціонування банківської системи, щонайбільше — на роботу банку». У самому ж «Укрексімі» планують провести прес–конференцію та заспокоїти вкладників: умови роботи з клієнтами не зміняться.
ДОВІДКА «УМ»
За даними Нацбанку, на 1 квітня 2010 року «Укрексімбанк» посідав серед українських банків 2–ге місце за активами (62,65 млрд. грн.) із власним капіталом в обсязі 17,28 млрд. грн., «Ощадбанк» — 3–тє місце (57,63 млрд. грн.) з капіталом 16,58 млрд. грн.