Оновлена «біло–блакитною» владою Нацрада з питань телебачення і радіомовлення на черговому засіданні внесла у список адаптованих каналів міжнародні версії російських телеканалів «РТР–Планета» і TVCi, а також ізраїльський новиннєвий канал «Теле 9», зареєстрований у Росії. «Це міжнародні версії каналів, вони адаптовані в частині реклами, до них немає претензій щодо дотримання авторських і суміжних прав», — заявив на брифінгу голова Нацради Володимир Манжосов. Проте рік тому Нацрада до «РТР–Планети» висувала такі вимоги: по–перше, стати ліцензіатом Нацради України, по–друге, офіційно спростувати неправдиву інформацію про тюрми ЦРУ на території України та участь українських громадян у російсько–грузинському конфлікті, а ще — сфальсифіковані дані, оприлюднені у фільмі «Голод–33. Невивчені уроки історії», що розпалює національну ворожнечу. Своє слово у цій справі сказала навіть вітчизняна Феміда. Але російському каналу український суд — не указ. Бо його рішення не було легалізовано в Росії, тому ніяких спростувань ніхто не робив — такої позиції дотримується російський телемовник. На запитання, що змінилося в документах, які було надано правовласниками телеканалів до Нацради, Володимир Манжосов відповів, що нічого. А це означає, що з проукраїнської на проросійську змінилася політика регуляторного органу в цілому, що вплинуло на рішення навіть донедавна проукраїнськи налаштованих її членів зокрема. (За розширення списку проголосував навіть екс–голова Віталій Шевченко, який відстоював дотримання українського законодавства російськими телемовниками).
Нагадаємо, що списки заборонених каналів вітчизняний регуляторний орган у сфері телебачення запровадив у 2008 році. Адаптація іноземних каналів — це ні що інше, як приведення мовлення відповідно до українського законодавства у першу чергу про рекламу, про авторські і суміжні права. Надважливий пункт — про неприпустимість використання телерадіоорганізацій із метою расової й релігійної дискримінації, зміни конституційного ладу України, розголошення державної таємниці, показу насильства, порнографії тощо. Від початку Нацрада затвердила «білий» список із 34 іноземних каналів, чиє наповнення відповідало вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення. А 1 жовтня 2008 року Нацрада зобов’язала провайдерів програмної послуги припинити ретрансляцію іноземних програм, зміст яких потребує адаптації до вимог законодавства Україні. До «чорного» списку потрапили російські «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР–Планета», Рен–ТВ, TVCi.
Після останнього засідання Нацради у списку дозволених уже 112 іноземних каналів, з яких 41 — російський («НТВ–Мир» зареєстровано у Швеції). На наступному засіданні розглядатимуть питання про щонайменше шість каналів, у першу чергу, за словами члена Нацради Лариси Мудрак, білоруських, тому що «ми зацікавлені, щоб в Україну йшла інформація з Білорусі»(?!). Голова Нацради Володимир Манжосов каже, що найближчим часом «напругу із цим списком буде повністю знято». Ці слова можна трактувати не інакше, як улесливе ставлення до російських телеканалів, на яких уславляють Путіна і повчають Україну, засуджують проукраїнські настрої, перекроюючи історію за великоруськими лекалами.
Євдокія ФЕЩЕНКО