Добре пам’ятаю публікацію «України молодої» дворічної давнини, яка називалася так, як я озаглавив свій лист. Авторка публікації Ніна Романюк почала свою розповідь так: «Чи настане ера справедливості для сиріт війни?»
І, зрештою, проаналізувавши цілу низку фактів сирітського життя, вона ставить запитання: чи є різниця між тими, кому допомагали батьки стати на ноги, а хто все життя тягнувся сам, щоб вижити?..
Дякую газеті та авторці за спробу привернути увагу держави до нашого існування. Хоч за два роки, що минуло від публікації, жодних змін не сталося. Зате скільки лунало повідомлень то про пенсійне «перезавантаження», то в бюджеті 2009 року уряд обіцяв небачені темпи зростання прожиткового мінімуму. А насправді? Інфляція, падіння ВВП, падіння гривні, зростання цін і ще... згадують навіть про справедливість. Та яка там справедливість!..
Річ у тім, що я розпочав організовану трудову діяльність у 14 років, хоч насправді вона почалася з першого класу: як тільки станув сніг — до глибокої осені. Ті діти, в яких були батьки, не починали свою трудову біографію з семи років. А колгоспниками нас вважали від народження, навіть довідки на паспорт не видавали без дозволу голови колгоспу.
От коли справа дійшла до трудового стажу, то тут зась: хоч працювали нарівні з колгоспниками, стаж обчислюють по–різному. Якщо член колгоспу мав якийсь документ, що він працював у колгоспі хоч один день на рік, йому до стажу зараховують цілий рік, а за непосильну дитячу працю — тільки фактично відпрацьовані дні.
Я звертався до Прем’єр–міністра Тимошенко і міністра праці та соцполітики Денисової з проханням поширити цей закон і на сиріт війни. Де там. Відфутболили на Пенсійний фонд, а звідти відповіли, що пенсію нараховано вірно. А я то думав — змилуються, бо я вже до призовної комісії мав обширний варикоз на лівій нозі від «легкої» праці.
Словом, Закон про дітей війни і особливо сиріт війни залишається на папері...
Іван ВАСЕЦЬКИЙ,
ветеран праці
Вереміївка, Семенівський район, Полтавська область