Представники Харківського комітету ветеранів Чорнобиля дотримуються власної обіцянки — пікетувати уряд доти, доки Прем'єр-міністр Віктор Янукович особисто не зустрінеться з ними і не ознайомиться з усіма їхніми вимогами. Нагадаємо, що пікетування вони розпочали ще 30 березня.
Чорнобильська «серенада» не залишилася не почутою як урядовцями, так і самим Прем'єром. Віктор Янукович особливого бажання зустрічатися з чорнобильцями не виявив, але доручив підлеглим проаналізувати вимоги харків'ян і внести пропозиції. Врегулювання ж самої проблеми покладалося на віце-прем'єра Дмитра Табачника, який і мав зустрітися з доведеними до відчаю людьми. Та віз і нині там! Чорнобильцям до високого посадовця не пробитися, а сам пан Табачник ніякої ініціативи поспілкуватися з ними не виявив. Хоча колишніх ліквідаторів аварії на ЧАЕС добре видно майже з усіх урядових вікон.
Але за час такого вимушеного гостювання у столиці чорнобильцям із Харкова вже вдалося дечого досягти. Так, немов би сама собою, відпала їхня головна вимога — не знищувати систему пільг адресною допомогою. Адже, як відомо, під тиском не лише чорнобильців, а й ветеранів, інвалідів тощо уряд відмовився від такої затiї.
Результативними стали зустрічі харків'ян iз Уповноваженою з прав людини Верховної Ради Ніною Карпачовою і нардепом-соціалістом, членом парламентського «чорнобильського комітету» Анатолієм Грязєвим. Так, Ніна Карпачова вже направила до Конституційного Суду України подання про скасування урядової постанови №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Адже згідно з цим документом, що є спадщиною колишнього Прем'єра Павла Лазаренка, чорнобильці й досі отримують свої пенсії на рівні 1996 року. Начебто й не було за ці роки ні підвищення цін, ні збільшення мінімальної заробітної плати. Більше того, ніяких змін у матеріальне становище чорнобильців не внесла і нещодавня пенсійна реформа! І це при тому, що ця пільгова категорія громадян не така вже й чисельна: якщо в Україні приблизно 14 мільйонів пенсіонерів, то чорнобильців — лише 103 тисячі осіб.
Питання необхідності підвищення пенсій за підтримки Ніни Карпачової та Анатолія Грязєва вперше (!) вдалося внести в проект рішення депутатської комісії на парламентські слухання «18-та річниця чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє», що відбудуться завтра. Чи зрозуміють депутати, що дзвони Чорнобиля ще досі гучно лунають країною?
А тим часом Мінфін направив у регіони 8,5 мільйона гривень на погашення перед чорнобильцями заборгованості на ліки за 2003 рік. Цей факт харків'яни теж записують до своїх перемог, адже «скупий лицар» несподівано розколешився саме в контексті дій пікетувальників.
Залишається лише «маленька дрібниця» — повернути чорнобильцям заборгованість із компенсаційних виплат за минулі роки — 85,6 мільйона гривень. До того ж борги держави перед тими, хто виправляв її помилки в 1986 році ціною власного здоров'я, зростають щодня. Оскільки в держбюджеті-2004 такі виплати фактично не передбачені — за рік ця сума боргу може зрости на 94,4 мільйона гривень.
Проте бюджетом передбачено «аж» 5 мільйонів гривень на забезпечення чорнобильців житлом, а це лише 10 відсотків від суми, що надавалася для відповідних потреб минулоріч.
Отже, наразі на чорнобильців очікує нова «битва» — за внесення змін до Закону України «Про державний бюджет 2004 р.». Відповідний проект змін уже внесено на розгляд Кабміну, Міністерства праці та соціальної політики.