Правозахисна організація «Міжнародна амністія», представники якої цими днями відвідали Україну з «контрольним» візитом, звернулася до нового Президента Віктора Януковича із закликом «зробити все можливе для викорінення тортур у міліції та припинення расової дискримінації в суспільстві». На сайті Amnesty.org розміщено текст звіту про стан дотримання прав людини в нашій державі українською мовою. Називається документ «Ставити діло вище за багатослів’я» — цю фразу правозахисники, які готували звіт, запозичили з інавгураційної промови Віктора Януковича.
У «Міжнародній амністії» вважають, що, хоча за 20 років незалежності Україна й «досягла певних успіхів на шляху до приведення свого законодавства у відповідність із міжнародними стандартами в галузі прав людини», головними проблемами нашої держави залишаються тортури, які застосовують до затриманих у міліції, безкарність співробітників правозахисних органів, расова дискримінація та брак механізмів для захисту прав мігрантів і прохачів притулку.
Востаннє «Міжнародна амністія» давала оцінку стану справ в українських правоохоронних органах п’ять років тому. За оцінками організації, відтоді міліція почала «демонструвати більшу відкритість» та зробила «низку кроків для викорінення тортур та інших видів жорстокого поводження». Але випадки жорстокого поводження із затриманими «й надалі мають місце». На думку міжнародних правозахисників, однією з головних причин цього є безкарність співробітників міліції. Для вирішення цієї проблеми «МА» пропонує Президенту Януковичу створити спеціальне відомство для моніторингу дотримання прав людини в МВС (до слова, ця проблема, серед іншого, є предметом переговорів про асоційоване членство України в Євросоюзі). У «Міжнародній амністії» наголошують, що Україна вже була створила таке спеціальне відомство, але після приходу до влади Віктора Януковича його закрили.
Окремий великий розділ звіту присвячений проблемам мігрантів та біженців. Це питання важливе, оскільки Україна нещодавно підписала з Євросоюзом угоду про реадмісію — повернення нелегальних мігрантів до країни, з якої вони прибули. Правозахисники наводять приклади жорстокого поводження з прохачами притулку, яких «часто залишають під охороною в залі очікування Київського аеропорту «Бориспіль», де немає санітарно–гігієнічних приміщень, тому затриманих водять під охороною в найближчі громадські туалети».
У Януковича вже відреагували на звернення «Міжнародної амністії». Заступниця голови адміністрації Президента Ганна Герман заявила, що влада робитиме все можливе для попередження порушення прав людини, а вже скоєні випадки «не залишаться поза увагою органів правосуддя», повідомляє «Інтерфакс».