Польща прощається зі своїм президентом. Учора тіло Леха Качинського було виставлено в капличці президентського палацу, де кожен міг віддати шану трагічно загиблому в авіакатастрофі під Смоленськом главі держави. А згодом — і його дружині Марії Качинській. Тіло першої дами доставили до Варшави літаком тільки вчора, оскільки ідентифікувати його вдалося лише напередодні ввечері. Упізнати пані Марію допомогла обручка, на якій вигравіювано її ім’я.
Поховають президентське подружжя не в суботу, як повідомлялося раніше, а в неділю, 18 квітня. Як повідомив заступник голови президентської канцелярії Яцек Сасін, на церемонію запрошено лідерів іноземних держав. Про свою готовність приїхати на похорон уже заявили президенти Росії Дмитро Медведєв, Естонії — Тоомас Хендрик Ільвес, канцлер і президент Німеччини Ангела Меркель та Хорст Келер. Не виключено, що прилетить і президент США Барак Обама.
Як дізналася «Газета виборча», Леха і Марію Качинських, швидше за все, поховають у Кракові, у Вавельському замку — усипальниці польських королів. Таке рішення ухвалили дочка загиблого подружжя Марта і брат покійного президента Ярослав. За інформацією газети, канцелярії президента і прем’єр–міністра, які координують приготування до похорону жертв суботньої авіакатастрофи, пропонували родині Качинських інші варіанти. Зокрема, Кафедральний собор святого Яна у Варшаві, де поховано першого президента Польщі Габріеля Нарутовича, вбитого 16 грудня 1922 року екстремістом Неведомським на п’ятий день президентства. Але рідні все–таки вирішили перевезти тіла Леха і Марії до Кракова.
Тим часом у Росії триває ідентифікація останків інших 94 пасажирів президентського літака, який минулої суботи впав при заході на посадку в смоленському аеропорту «Північний», та розслідування обставин цієї катастрофи. Станом на вчора за допомогою їхніх родичів, які приїхали до Москви, впізнати вдалося загалом 45 жертв.
Польська прокуратура допитала співробітників диспетчерської служби аеродрому, які підтвердили, що пілоти польського борту №101 намагалися зайти на посадку при поганих погодних умовах. Водночас, за словами генпрокурора Польщі Анджея Серемета, досі немає жодних доказів того, що екіпаж хтось примушував сідати у Смоленську — нагадаємо, цю версію активно тиражують російські ЗМІ, припускаючи, що пілот, попри небезпеку, намагався посадити літак за наказом із президентського салону. Сказати щось точніше можна буде після розшифрування знайдених на місці падіння літака «чорних скриньок» (до речі, бортових самописців уже три — на додачу до двох знайдених невдовзі після катастрофи у понеділок розшукали ще один), яке обіцяють завершити сьогодні–завтра.
На місці, де розбився Ту–154 польської делегації, досі знаходять деталі мобільних телефонів, електронних носіїв інформації та обвуглені папери. На яких, як припускають у Варшаві, може досі зберігатися й секретна інформація. Не виключено, що хтось із представників політичної еліти (а в загиблому літаку, нагадаємо, летіли й очільники Збройних сил Польщі, й голова Бюро нацбезпеки) мав при собі ноутбук із даними, призначеними зовсім не для ока російських спецслужб.