Власники дельфінаріїв зірвали пломби на дверях
Навряд чи знайдеться хтось, хто, буваючи на відпочинку біля моря, не захотів би відвідати дельфінарій і подивитися на різні трюки та фокуси дельфінів. Постійна цікавість публіки робить утримання дельфінарію ще й вельми прибутковим бізнесом — такі «акваторії» розваг почали з’являтися, як гриби після дощу, і в містах, далеких від моря.
У Києві таких закладів два — це філія Одеського дельфінарію «Немо» та дельфінарій, який влаштував цирк «Кобзов». Обидва вони, згідно з рішенням Державної екологічної інспекції, перебувають поза законом. Після перевірки екоінспекція постановила, що умови утримання тварин у них не відповідають нормам, і опломбувала приміщення дельфінаріїв. Але керівництво цих закладів просто зірвало пломби і продовжило свою роботу, ніби нічого й не трапилося. Тут абсолютно впевнені у своїй правоті.
«Єдине, чого в нас нема, так це дозволу на утримання морських тварин у неволі. Однак це ситуація не однозначна, хоч у законі прописано необхідність цього дозволу — механізму його отримання ще немає. Тож як тільки з’явиться хоч якась інстанція, котра буде вповноважена видати такий дозвіл, ми його отримаємо», — розказав кореспонденту «УМ» керівник дельфінарію «Немо» Дмитро Урицький. На його думку, у дельфінарії життя афалін навіть краще за дике, бо в морі багато тварин гине в риболовецьких сітях, а також через погану екологічну ситуацію. А самі власники дельфінаріїв, мовляв, виконують неабияку екологічно–інформаційну функцію тим, що дарують людям радість спілкування із цими дивовижними тваринами. «Ви можете самі прийти на виставу й побачити, що дельфіни абсолютно здорові та веселі. У вас залишиться лише почуття любові до цих тварин», — каже Дмитро Урицький.
Дельфіни в неволі божеволіють
В екологів навпаки — до неморських дельфінаріїв чимало претензій. «Найголовніше для нас, щоб тварин утримували в тих умовах, до яких вони звикли в природі. Якщо цього можна досягти поблизу моря, де дельфінарій — це, фактично, частина огородженої акваторії, то там, де моря нема, нема й умов», — розказав «УМ» Олексій Василюк, експерт Національного еколого–культурного центру. Найперше, що не відповідає нормам, — це вода. У дельфінаріях стверджують, що за хімічними показниками вона ідентична морській, однак насправді це звичайна водопровідна вода з додаванням мінералів, крім того ж хлорка у воді (а нею й справді добряче пахне в дельфінаріях) призводить до сліпоти дельфінів та хвороб шкіри. Останні, через особливості анатомії дельфіна, неозброєним оком побачити неможливо. «Наступна велика проблема — це стіни акваріумів. Більшість із них пласкі, а деякі навіть квадратні. Як відомо, дельфін орієнтується у природі завдяки ехолокації, а тут сигнал, відбитий від гладеньких стін, повертається до них майже повністю, що створює надзвичайно велику напругу на ехолокаційні органи дельфіна. Можна помітити, що дельфіни майже не спілкуються під водою в таких басейнах, а кричать тільки висунувши голову з–під води», — каже Олексій.
Дельфіни в цих розважальних закладах працюють, ніби раби. Вистави в дельфінаріях відбуваються чотири рази на день без вихідних, а є ще й нічні шоу та навіть корпоративні вечірки. До того ж, щоб тварини вправно виконували свої трюки, їх необхідно тренувати, і робити це можна лише між виставами. Крім того, в дельфінаріях постійно звучить музика. Навіть люди не змогли б витримувати це постійне гупання, що вже скажеш про дельфінів, чий слух набагато тонший за людський.
Саме після звернення Національного екологічного центру Державна екоінспеція вирішила перевірити дельфінарії. При цьому вона керувалася загальними нормами, позаяк спеціальних правил утримання морських тварин у неволі в Україні досі не прийнято. «Наразі ці правила вже розроблено. До розробки долучилися українські науковці, спеціалісти та екологи. За взірець було прийнято аналогічні нідерландські та британські норми. Згідно з цими правилами, які от–от наберуть чинності, утримувати дельфінів у неморській воді буде незаконно», — каже Олексій.
Після опломбування Державна екологічна інспекція направила листи до Міністерства оборони України і Головного управління військових прокуратур Генеральної прокуратури України, аби ті вилучили червонокнижних дельфінів–афалін із Київського дельфінарію «Немо» та передали до науково–дослідного центру Збройних сил України «Державний океанаріум». Наразі жодної реакції від цих служб не надходило. Забарилося і повторне пломбування дельфінаріїв, яке екоінспекція за участю громадських екологічних організацій мала зробити ще минулого тижня.