Газотранспортний консорціум України й Росії відкладається на невизначений час. Україна поки ще не готова втілювати проект: голова переговорної делегації з українського боку, очільник Кабінету Міністрів Микола Азаров, пропонував спільну з Росією модернізацію ГТС.
Для Росії ж консорціуму — замало, газпромівців задовольнить лише контрольний пакет акцій ВАТ «Укртрансгаз» (компанія займається експлуатацією українських ГТС). «Нам потрібна власність, а не управління і контроль. Україна ж пропонує тільки участь на паритетних засадах. Ми готові купити пакет акцій за гроші або в обмін на знижку в ціні на газ», — уточнило високопоставлене джерело в «Газпромі» газеті «Коммерсант Украина».
Чому Росія відмовляється від запропонованих умов для української делегації — загадка. Прем’єрміністр Микола Азаров відзначив, що якщо зараз українська ГТС здатна транспортувати до Європи близько 150 мільярдів кубометрів газу за рік, то після її модернізації пропускна здатність збільшиться до понад 200 мільярдів кубометрів. До того ж, на модернізацію української ГТС потрібно значно менше коштів, ніж на будівництво російських газопроводів до Європи Nord Stream і South Stream.
Українські експерти негативно оцінили вимоги росіян. «Продаж газотранспортної системи на умовах Росії означає, що ми будемо втрачати до 1,5 мільярда доларів щороку. У цьому випадку дійсно краще відмовитися від консорціуму і просто запросити Росію фінансувати модернізацію разом із країнами Євросоюзу», — наголосив член Комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима.
У випадку ж, якщо Україна погодиться на продаж хоча б частини ГТС, експерти радять провести не кулуарні переговори, а оголосити відкритий тендер: тоді хоч продаж більшменш вигідним буде.