Національна комісія з питань захисту моралі нині активно працює над оновленням «профільного» закону — «Про захист суспільної моралі». Зміни до нього Нацкомісія навіть винесла на громадське обговорення. Народ активно долучився до «законотворчості», тож проект дедалі активніше обростає новими заборонами.
Наприклад, у щойно оприлюдненому на сайті Національної комісії варіанті йдеться про те, щоб заборонити «у рекламі, у телевізійних та радіопрограмах, що розповсюджуються у добовому відрізку з 6.00 до 23.00, у продукції друкованих засобів масової інформації та видавничій продукції, розрахованій на дітей, а також у фільмах, що не мають обмеження глядацької аудиторії, елементи насильства та жорстокості, демонстрацію тіл померлих чи важко поранених людей, сцени, в тому числі криваві, що викликають страх чи жах, заохочують каліцтво чи самогубство, акти вандалізму, позитивного оцінювання насильства». Простіше кажучи, ця норма закону не тільки вплине на якість новин та кримінальних програм, а й просто викреслить із ефіру такі фільми як «Титанік», «Віднесені вітром» чи будь–яку стрічку про війну, де теж показують «тіла померлих»!
«До таких речей треба підходити диференційовано, — вважає шеф–редактор програми «Факти» на ICTV Орест Ребман. — Якщо в новинах показують сюжет про теракт, то як можна показати його масштаби, уникнувши правди і так званих кривавих сцен? Обмежитися тільки тим, як квіти поклали на місце трагедії? Або взяти той же землетрус на Гаїті: уникнути показу реалій буде дуже складно...»
«Ви можете уявити собі детектив без «тіла померлої людини»? А військову драму без демонстрації «важко поранених людей»? І чи може існувати «правильний» поліцейський бойовик без бійки? Але це ж «елементи насильства та жорстокості». З юридичної точки зору це досить смішні, але одночас і небезпечно розмиті формулювання. Запропоновані зміни це якась сюрреалістична чорна комедія, — вважає генеральний продюсер каналу НТН Гліб Корнілов. — Я згоден лише з одним — насильство не має на телеекрані оцінюватися позитивно, воно має завжди трактуватися як зло і однозначно засуджуватися».
Народний депутат Володимир Ар’єв, сказав «УМ», що нізащо не проголосував би за такий закон, бо це повна маячня й ініціативи Нацкомісії охарактеризував приказкою «Застав дурня Богу молитися, то він і лоба собі розіб’є». Важко не погодитися, бо на сайті Нацкомісії є й інші пропозиції від громадських організацій: наприклад, «зобов’язати в новинах усіх ЗМІ транслювати не менш 50% позитивних новин. Якщо враховувати всі пропозиції громадськості, то так і в радянські часи повернутися недовго, де ЗМІ займалися банальним окозамилюванням.
Водночас обговорення проекту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» триває. Як зауважують у Національні комісії з питань моралі, пропозиції та зауваження до нього можна надсилати на адресу комісії до 30 квітня.