Цю «унікальну» й «стратегічну» галузь країни, як записано у постанові Кабміну №1734 від 23.12. 2004 року, сьогодні одноосібно репрезентує лише Феодосійське держпідприємство «Науково–дослідний інститут аеропружних систем», підпорядковане Мінпромполітики України. Заклад, у якому зосереджений замкнутий цикл розробки вітчизняних парашутних систем — від досліджень і випробувань до серійного виробництва, видає «на–гора» також системи пожежогасіння для використання в авіації, повітряні кулі, параплани тощо. Нині в інституті, окрім переліченого, навіть готові запустити в небо сучасний транспортний дирижабль — були б грошовиті інвестори. Загалом же сьогодні у світі функціонують лише вісім подібних науково–виробничих організацій.
Учора увесь трудовий колектив НДМ із 208 осіб замахнувся було на перекриття траси Сімферополь—Новоросійськ. У зверненні до Президента Віктора Януковича феодосійці просять «організувати перевірку законності дій державної виконавчої служби щодо блокування всієї фінансово–господарської діяльності ДП «НДІ АПС» методом арешту всіх розрахункових рахунків і майна інституту». Також інститут просить главу держави взяти під особистий контроль відновлення законності на підприємстві».
«Під монастир» інститут підвело його колишнє керівництво. А персонально, як визначено судовим рішенням, — директор, головний бухгалтер і військовий представник. Чотири роки тому ці посадовці нібито підписали фіктивні документи про виконання замовлення Міноборони на суму 5,8 мільйона гривень. Замовник кошти справно перерахував, проте продукції, себто парашутів, не отримав. Через три роки державні виконавці Феодосійського міськуправління юстиції, втілюючи в життя рішення Сімферопольського господарського суду, «перекрили кисень» підприємству, тим самим фактично доводячи його до повного банкрутства. Бо ж до вищезгаданого боргу перед військовим відомством додалися ще 7,8 мільйона гривень пенсійних, комунальних відрахувань, боргу із зарплати, не враховуючи всілякі штрафні санкції за зрив раніше підписаних контрактів.
Абсурд ситуації, як для стороннього спостерігача, полягає в тому, що загальна вартість арештованого майна підприємства в декілька разів перевищує всі наявні борги. «Ми зазнаємо чималих збитків, — скрушно констатує директор підприємства Ігор Пшеничний. — І тільки тому, що комусь хочеться завадити нам працювати. Уже п’ять судів визнали дії судовиконавця незаконними, а нам його досі не змінили!»
Учора співробітники таки вдалися до «попереджувальної акції протесту», щоправда, поки без блокування дороги. Та якщо акція виявиться марною, за словами пана Пшеничного, ініціативна група готова йти до переможного кінця, пікетуючи Раду міністрів Криму й навіть столичний Кабмін.