Незабаром банківські вклади у валюті можуть заборонити. Ініціатива, внаслідок якої долари та євро з рахунків доведеться знову «переводити» в банки (скляні), належить Національному банку. Відповідну постанову НБУ за номером 762 уже подано для реєстрації Міністерством юстиції. Банкіри ініціативу регулятора навіть підтримали. Мовляв, валютні кредити в Україні не видають — тож банкам невигідно приймати «іноземні» вклади.
«Забезпечувати такі депозити невигідно. На руках у людей кілька мільярдів доларів. Якщо всі вони завтра захочуть покласти ці гроші на депозит, банківська система їх задовольнити не зможе. Окрім того, тепер банки не мають можливості купувати валюту для виплати відсотків», — пояснив голова правління «Райффайзен банку Аваль» Володимир Лавренчук.
За розрахунками ініціаторів, нововведення не повинно сильно вдарити по вкладниках, адже відсотки за короткостроковими депозитами знижуватимуться поступово. Поки що короткострокові вклади в доларах та євро банки приймають під 10—11,5 відсотка річних. Тоді як минулого року показник становив близько 11—12 відсотків.
Найближчим часом банкіри планують залучати більше довгострокових депозитів, тож «короткострокові» депозитні відсотки знижуватимуться й надалі. «Високі ставки за короткостроковими депозитами були актуальні у кризовий період. Тоді потрібно було залучити якомога більше коштів. Різниця у чотири відсотки між довгостроковими і короткостроковими депозитами тепер не виправдана», — наголосив Володимир Лавренчук. Загалом прибутковість усіх видів депозитів поступово знижуватиметься.
Станом на січень 2010–го громадяни тримали на банківських депозитах 213,5 мільярда гривень. Найбільше вкладів у «Приватбанку» — трохи більше 34 мільярдів, «Райффайзен банку Аваль» — майже 18,5 мільярда та в «Ощадбанку» — близько 15 мільярдів гривень.