У православних та греко–католиків почався найсуворіший тиждень Великого посту — Страсний. Останні дні перед великим релігійним святом позначаються думками не тільки про духовне, а й про мирське — наприклад, харчі до урочистого столу. Народ запасається «стратегічними» й традиційними продуктами, а підприємці намагаються «під шумок» вторгувати зайву копійчину. Про наближення Великодня сповіщає, зокрема, і нова ціна на яйця: десяток майбутніх крашанок уже подорожчав на три–чотири гривні (зараз за нього просять 9—12 гривень). Керівник аналітичного відділу «Консалтингової агенції ААА» Марія Колесник у прогнозі для «УМ» зазначає: це — не межа, буде ще гривні зо дві «зверху». Уже почало дорожчати м’ясо: продавці на базарах прогнозують до десяти зайвих гривень на кілограмі. Щоправда, Марія Колесник зауважує: ціни у товаровиробників — стабільні, здорожчання м’яса — «самодіяльність» працівників ринків. У супермаркетах та магазинах, мовляв, ціна так сильно не зростатиме.
А традиційні паски цієї весни будуть значно дорожчі, ніж минулого року: продавці обіцяють мінімальну ціну — 15—20 гривень за паску. «Зросла ж ціна інгредієнтів, слід враховувати й вплив інфляції, — каже Марія Колесник. — Тому варто очікувати, що паски подорожчають не менше, ніж на 30 відсотків. Кінцева ж ціна залежатиме від товаровиробника та складників продукції».
Готуйте додаткову святкову «десятку» і за кілограм помідорів чи огірків. До речі, овочі та гриби — одні з перших «клієнтів» на відчутне подорожчання. Загалом же, за підрахунками експертів, мінімальний продуктовий кошик до Великодня цієї весни буде для українців щонайменше на 50 відсотків дорожчим, ніж минулого року.
Тим часом у Мінекономіки зазначають, що економічно обґрунтованих підстав для подорожчання харчів немає. Міністр економіки Василь Цушко стверджує, що зростання цін на деякі види продуктів харчування «зумовлене спекулятивними діями», бо майже вдвічі перевищує середнє зростання інфляції. А тому міністр закликає владу на місцях та Держрезерв вплинути на ціни. На його думку, влада в регіонах має створити резерви основних продовольчих ресурсів, сприяти розвитку оптових ринків, точок продажу плодоовочевої продукції тощо. Також Цушко закликав місцеву владу активніше співпрацювати з обласними управліннями Антимонопольного комітету.