Уже втретє з початку нинішнього навчального року буде змінено правила вступу до ВНЗ. Останні новації оприлюднив на засіданні Спілки ректорів вищих навчальних закладів міністр освіти Дмитро Табачник. Усе планів громаддя, визнає міністр, неможливо реалізувати вже в цьому році через брак часу, а тому нинішнього літа збираються обмежитися «незначною модернізацією». Отже, до чого слід готуватися бідолашним дітям у найближчі два місяці?
Перше. Якщо торік при вступі потрібні були лише результати тестів, то цьогоріч шанси абітурієнта отримати студентський квиток оцінюватимуть за трьома складовими: результатами зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), середнім балом шкільного атестата, перерахованим за 200бальною шкалою, й оцінкою вишу, яка може виставлятися, наприклад, за результатами співбесіди або внутрішнього тестування абітурієнта на професійну придатність. Окрім того, прохідний бал сертифіката вишам дозволять виставляти на свій розсуд. Скажімо, якщо це технічний ВНЗ, то з мови вступник може набрати і менше 124 балів.
Друге. Право подавати документи обмежать п’ятьма навчальними закладами, в кожному з яких можна претендувати тільки на три спеціальності. Але й за таких умов удасться влаштувати собі «гаряче літо», оскільки в цілому подавати документи можна 15 разів.
Третє. Тести таки буде перекладено мовами нацменшин. А ті випускники, які не проходили атестацію з української мови, мають право скласти вступний іспит у виші з тієї мови, яку вивчали у школі (можете не сумніватися, що йдеться в першу чергу про російськомовних абітурієнтів, бо навряд чи такі преференції світять болгарам чи кримським татарам). Ліпшої ведмежої послуги вступникам годі було й придумати, адже мовою викладання в українських університетах усе одно є державна. Відтак проблеми під час навчання цілком прогнозовані.
Четверте. Тестові сертифікати планують зробити дійсними впродовж кількох років, а не одного, як було досі. Відтак випускники 2008—2009 років знову можуть пробувати щастя зі своїми старими «оцінками».
Додамо, що ці нововведення мають бути затверджені Міністерством освіти найближчими днями.
А ТИМ ЧАСОМ...
Ексміністр освіти Іван Вакарчук знову керуватиме Львівським національним університетом імені Франка. За його обрання на посаду ректора проголосувало 87% делегатів конференції трудового колективу вишу. Таємне голосування бюлетенями відбувалося в присутності представників ЗМІ. Відтак Львівський університет рекомендував Міністерству освіти укласти контракт з Іваном Вакарчуком терміном на сім років.