Роберт Ленгдон має стрибати з радощів — незабаром йому не доведеться випрошувати у Ватикану дозвіл, щоб користуватися архівами Папського престолу. Звісно, вигаданому професору релігійної симвології з бестселерів Дена Брауна насправді в будь–якому разі до Ватиканської бібліотеки не потрапити. Але сотні цілком реальних учених, які з різних причин досі могли тільки мріяти про те, щоб на власні очі прочитати безцінні манускрипти зі сховищ Ватикану, сприйняли ініціативу Святійшого престолу на «ура». Як повідомляє офіційна газета резиденції вищого католицького духівництва «Л’Оссерваторе романо», впродовж наступних десяти років Ватикан оцифрує тисячі рукописів зі своїх архівів. По–перше, щоб спростити до них доступ (зараз потрапити до ватиканської бібліотеки нелегко, а дозвіл на користування стародавніми манускриптами можуть отримати тільки обрані). А по–друге, щоб забезпечити збереження інформації. Бо хоч би як ретельно працівники сховищ створювали всі належні умови для зберігання рукописів і книг, час невблаганно руйнує і тендітний папір, і пергаменти.
Бібліотека Ватикану є однією з найстаріших у світі й налічує близько 75 рукописних книг (це понад 40 мільйонів сторінок). Серед них, наприклад, Ватиканський кодекс 1209 року — один із найповніших текстів Біблії, що збереглися до нашого часу. Серед раритетів оглядачі також називають «Таємну історію» середини VI ст. — памфлет візантійського письменника Прокопія Кесарійського, який висміяв імператора Юстиніана та його дружину Теодору. Також у сховищах міститься чимало копій видань, занесених в «Індекс заборонених книг» (Index Librorum Prohibitorum) — ці видання цінні тим, що за часів інквізиції їх нещадно знищували, тому вціліли тільки ті примірники, які потрапили в папську бібліотеку. Хоча це, звісно, лише крапля в безцінному морі ватиканської книгозбірні.
Формально бібліотеку було засновано 1475 року, але насправді вона є значно старшою. На XVII сторіччя цю книгозбірню відділили від таємних архівів Ватикану, де зберігається ще близько 150 тисяч одиниць, включно з матеріалами про діяльність Папи Римського Пія ХІІ, який очолював Римо–католицьку церкву під час Другої світової війни. Оскільки Ватикан має намір канонізувати цього понтифіка, документи, швидше за все, відкриють для «широкого загалу». Але решта таємних архівів, найімовірніше, й надалі залишатиметься недоступною для всіх, окрім особливо довірених осіб церкви.
Що ж до відкритих для ознайомлення рукописів, то Ватикан уже починає їх оцифровувати. Для початку планується перевести в цифровий формат 23 манускрипти загальним обсягом 7,5 аркуша. Як повідомляє сайт Ватиканської бібліотеки, для оцифрування буде використано найпередовішу технологію, розроблену фахівцями НАСА.