У рамках «Програми транскордонного співробітництва Польща—Білорусь—Україна 2007—2013» Луцьк у партнерстві з Товариством самоврядних ініціатив польського міста Люблін подав на конкурс проект «Карта шуму в Луцьку — як приклад системи моніторингу шкідливих фізичних факторів для міст середньої величини». Він передбачає створення системи моніторингу шуму в Луцьку, інсталяцію декількох пунктів вимірювання рівня шуму, а також обробку карти шуму. Загальний бюджет проекту склав майже 244 тисячі євро.
Як повідомили у відділі екології Луцької міськради, власне, саме Товариство самоврядних ініціатив Любліна, з яким Луцьк пов’язують давні побратимські зв’язки, подало обласний центр Волині на цей конкурс. Сам Люблін таку акустичну карту має вже давно, як і кожне єропейське місто з населенням понад 200 тисяч. Українське законодавство цього не вимагає, хоча у багатьох правових документах про це говориться. Оскільки Волинь є транскордонною територією й не виключено, що Україна й далі рухатиметься шляхом євроінтеграції, головне місто області вирішило не чекати і стало першопрохідцем у цій справі.
«Ідея, власне, була трохи ширшою, ніж створення шумової карти. Планували провести ґрунтовне дослідження хімічного забруднення атмосфери, радіаційного забруднення території, — розповіла головний спеціаліст відділу екології Луцької міськради Оксана Тарабанюк. — Тобто це мала бути не одномоментна якась акція, а послідовне багатоаспектне дослідження. Ми були зацікавлені провести також дослідження на предмет електромагнітного забруднення, бо ці питання постійно виникають, люди занепокоєні, що антени мобільного зв’язку шкодять їхньому здоров’ю». Якою буде карта шуму і для чого вона потрібна? Як пояснила співрозмовниця «УМ», це буде електронна акустична карта, на якій позначатимуть шкідливі ділянки. І вже виходячи з цього, можна буде планувати, як захиститися від впливу шкідливих факторів шумового забруднення: або створити зелені зони, або захисні екрани.
«Ще за показниками старої карти, створеної у 70–х роках минулого століття, значна частина нашого міста була в зоні активного акустичного забруднення, — каже пані Оксана. — А тепер, враховуючи темпи сучасної забудови, до 90 відсотків міської території напевне забруднено. Тому карта така потрібна, щоб правильно проектувати й забудовувати місто, щоб проживати у ньому було комфортно й не шкідливо для здоров’я». До слова, крім інфраструктурної частини, проект передбачає також цикл навчань, студійних візитів, а також створення посібника з метою поширення луцького досвіду в інших регіонах України.